Nowe obostrzenia. Przedszkola i żłobki zamknięte na dwa tygodnie. Opieka tylko dla niektórych dzieci

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek podczas konferencji prasowej dalsze zasady bezpieczeństwa. Nowe obostrzenia obejmą również przedszkola i żłobki. Od soboty 27 marca do 9 kwietnia placówki będą musiały zawiesić swoją działalność.

- Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali jest bardzo silny. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń. Mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zbliżamy się do granic wydolności systemu ochrony zdrowia i jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć obywateli. 

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Przedszkola i żłobki zamknięte na dwa tygodnie. Rząd ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa

Minister zdrowia ogłosił, że od soboty 27 marca zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. Zaostrzone restrykcje potrwają do 9 kwietnia, czyli obejmą również Wielkanoc. Minister Niedzielski poinformował, że ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników ochrony zdrowia i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. 

Wrocław. Szpital tymczasowy kupił 270 łóżek. 'Jak ze złomowiska' (zdjęcie ilustracyjne) Wrocław. Szpital tymczasowy kupił 270 łóżek. "Jak ze złomowiska"

- Opieka dla dzieci [pracowników ochrony zdrowia] ma być zapewniona, by nie odciągać szczególnie lekarzy od pracy w szpitalach - powiedział Niedzielski.

Pozostałe obostrzenia obejmą handel, kościoły oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne. Sklepy meblowe i budowlane o powierzchni większej niż 2 tys. m kw. zostaną zamknięte. Zamknięte zostaną również salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Z kolei w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób - na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m kw. 

Premier  Morawiecki podkreślił, że zaostrzenie restrykcji jest konieczne, aby ograniczyć mobilność obywateli oraz przerwać łańcuch zakażeń. Zaapelował, aby święta wielkanocne spędzić wyłącznie w gronie najbliższej rodziny. Dodał, że jest to "trudny apel", ale konieczny do tego, aby przełamać trzecią falę epidemii koronawirusa.   

Ratownicy medyczni Ratownik: Do szpitala zabieram osoby w wieku 30 lat

Więcej o: