Rząd ogłosi nowe obostrzenia. Członkini Rady Medycznej: Będą zamknięte duże sklepy, salony usługowe

W czwartek mamy poznać kolejne obostrzenia związane z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Jak przekazała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej, dojdzie m.in. do zamknięcia dużych sklepów. Najprawdopodobniej zamknięte nie zostaną świątynie.

Szef rządu Mateusz Morawiecki zapowiedział na czwartek rano konferencję, podczas której przedstawi nowe obostrzenia pandemiczne. W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że poprzedniej doby zanotowano blisko 30 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 575 chorych, a wyzdrowiało prawie 14 tysięcy. Coraz więcej zakażonych osób wymaga hospitalizacji.

Jak zapowiedział w środę Morawiecki, restrykcje będą obowiązywały przez dwa tygodnie: zaczną się tydzień przed Wielkanocą, a skończą się tydzień po niej. - Mam nadzieję, że to doprowadzi nie tylko do zmniejszenia hospitalizacji, ale też do zduszenia tej trzeciej fali, z którą się dzisiaj mierzymy - skomentował.

Zobacz wideo Zandberg: Ważne, żeby w planie odbudowy ważną rolę odgrywało wsparcie dla młodych, którzy są teraz w niewesołej sytuacji

Koronawirus. Rząd zapowiada kolejne obostrzenia

W środę wieczorem premier uczestniczył w wideokonferencji z członkami Rady Medycznej.

- W okresie okołoświątecznym ponownie będą zamknięte duże sklepy, salony usługowe. Rozważana jest kwestia żłobków i przedszkoli. Rada była zgodna, że lockdown powinien być mocniejszy - przekazała Polskiej Agencji Prasowej cytowana przez Rmf24.pl prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego.

Dodała jednocześnie, że rada sugerowała premierowi również ograniczenie liczby wiernych w świątyniach lub zamknięcie kościołów. - Rząd chyba jednak w związku ze świętami nie podejmie takich decyzji - stwierdziła prof. Magdalena Marczyńska. Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej, podczas posiedzenia Rady Medycznej nie podejmowano tematu zakazu przemieszczania się.

Jak podawało nieoficjalnie RMF FM, rząd rozważa m.in. zamknięcie sklepów ze sprzętem RTV AGD, ze sprzętem budowlanym oraz meblami. Onet.pl ustalił natomiast, że niewykluczone jest również zamknięcie salonów fryzjerskich, kosmetycznych i optycznych, a także księgarń i salonów prasowych.

Koronawirus. Obecne ograniczenia

Od 20 marca w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19. Obowiązują do 9 kwietnia, czyli także przez okres Świąt Wielkanocnych. Działalność musiały zawiesić hotele, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness, siłownie i inne obiekty sportowe.

Ograniczona została działalność centrów handlowych - restrykcje nie obejmują obecnie sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. Mogą działać usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie. Wszyscy uczniowie - w tym także w klasach 1-3 szkół podstawowych - uczą się zdalnie.

Więcej o: