"Drodzy Estończycy, mamy duży problem". Szefowa rządu ostrzega rodaków przed wakacyjnym lockdownem

"Jeśli koronawirus nie przestanie się rozprzestrzeniać, Estonia może pozostać zamknięta przez całe lato" - ostrzegła premier Kaja Kallas. W ostatnich dwóch tygodniach w Estonii odnotowano najwięcej w Europie infekcji SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

"Drodzy Estończycy, mamy duży problem" - rozpoczęła odezwę do obywateli Kallas, która w czwartek obejmie ponownie obowiązki szefa rządu po przerwie spowodowanej zakażeniem koronawirusem.

Estonia. Premier apeluje do mieszkańców

W swoim apelu na Facebooku Kallas zwróciła uwagę, że dzięki wprowadzonym w marcu twardym obostrzeniom poziom zakażeń ustabilizował się, chociaż nie spada. Dodała, że "rząd może nakładać ograniczenia w nieskończoność, ale to obywatele są odpowiedzialni za ich przestrzeganie". W rozmowie z publicznym nadawcą ERR Kallas, komentując swój wpis, przyznała, że w Estonii "nie ma już miejsca na ustanowienie nowych obostrzeń".

Zobacz wideo Twardy lockdown od niedzieli? Arłukowicz: Klękamy przed wirusem

Koronawirus. Sytuacja w Estonii

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w liczącym nieco ponad 1,3 mln mieszkańców bałtyckim kraju utrzymuje się najwyższy w Europie wskaźnik zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców (1508 w ciągu ostatnich 14 dni). 

W środę lokalne służby sanitarne poinformowały o 1553 nowych zakażeniach oraz 14 zgonach. Od początku epidemii infekcję koronawirusem w Estonii zdiagnozowano u ponad 99 tys. osób, z których 823 zmarły.

Ursula von der LeyenKE i rząd Wielkiej Brytanii deklarują współpracę w walce z pandemią

Ścisłe ograniczenia na terenie kraju potrwają co najmniej do 11 kwietnia. W Estonii czynne są jedynie placówki handlowe sprzedające najbardziej potrzebne towary, jak sklepy spożywcze czy apteki. W zamkniętej przestrzeni publicznej i w środkach komunikacji zbiorowej obowiązuje noszenie maseczek, po ulicach można poruszać się w najwyżej dwuosobowych grupach.

Kancelaria rady ministrów poinformowała w środę, że premier Kallas, która stanęła na czele rządu pod koniec stycznia, będzie w czwartek przewodniczyć prowadzonemu online posiedzeniu swojego gabinetu. Od 17 marca obowiązki szefa rządu pełni minister administracji publicznej Jaak Aab.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna jest w Wielkopolska, na Śląsku i na MazowszuCovidowy trójkąt bermudzki: Wielkopolska ? Mazowsze ? Śląsk [WYKRES DNIA]

Więcej o: