Koniec napiętej atmosfery? KE i rząd Wielkiej Brytanii deklarują współpracę w walce z pandemią COVID-19

Komisja Europejska i rząd Wielkiej Brytanii zadeklarowały w środę współpracę w walce z COVID-19. Wszyscy stoimy w obliczu tej samej pandemii - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

"Wszyscy stoimy w obliczu tej samej pandemii, a trzecia fala sprawia, że współpraca między UE a Wielką Brytanią jest jeszcze ważniejsza. (...) Biorąc pod uwagę nasze współzależności, pracujemy nad konkretnymi krokami, które możemy podjąć - w krótkim, średnim i długim okresie - w celu stworzenia sytuacji, w której wszyscy wygrywają, i zwiększenia podaży szczepionek dla wszystkich naszych obywateli" - napisano we wspólnej deklaracji Komisji Europejskiej i rządu premiera Borisa Johnsona.

Najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna jest w Wielkopolska, na Śląsku i na Mazowszu Covidowy trójkąt bermudzki: Wielkopolska ? Mazowsze ? Śląsk [WYKRES DNIA]

Zdaniem Brukseli i Londynu, ostatecznie to otwartość i globalna współpraca wszystkich krajów będzie kluczem do przezwyciężenia pandemii i zapewnienia lepszego przygotowania do sprostania przyszłym wyzwaniom.

Zobacz wideo Twardy lockdown od niedzieli? Arłukowicz: Klękamy przed wirusem

Napięcie na linii Wielka Brytania-Unia Europejska

W relacjach na linii Zjednoczone Królestwo-UE w ostatnim czasie panowała nerwowość. Tydzień temu KE zagroziła zakazem eksportu szczepionek przeciw COVID-19 poza terytorium Unii Europejskiej, w tym zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć brakujące dawki dla własnych obywateli. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen wyraziła frustrację z powodu braku dostaw szczepionek z zakładów koncernu AstraZeneca w Wielkiej Brytanii.

DLOWR Prof. Simon o otwartych kościołach: Średniowiecze w podejściu hierarchów

Z Brukseli Artur Ciechanowicz/PAP

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl

Więcej o: