Lockdown. Rząd jednak zamknie kościoły? Terlecki: Możliwe, że będą potrzebne będą radykalne działania

Rząd nie wyklucza zamykania kościołów i innych miejsc publicznych. Przekroczenie 30 tys. zakażeń dziennie może oznaczać całkowity lockdown w Polsce - powiedział Ryszard Terlecki, szef klubu PiS.
Zobacz wideo Twardy lockdown od niedzieli? Arłukowicz: Klękamy przed wirusem

- Jeśli w najbliższych dniach lub tygodniach sytuacja epidemiologiczna w Polsce pogorszy się, całkowity lockdown może okazać się konieczny. Rząd chce uniknąć takiego scenariusza, lecz przy 30-40 tys. zakażeń dziennie potrzebne będą radykalne działania - powiedział we wtorek Ryszard Terlecki w Programie Trzecim Polskiego Radia. Jego słowa cytuje PAP.

Szpital w czasie epidemii / zdjęcie ilustracyjne Rekordowo długa terapia pacjenta z COVID-19. 122 dni w szpitalu

Trzecia fala koronawirusa może wymusić wprowadzenie pełnego lockdownu. "Grozi nam bardzo poważna sytuacja"

Zdaniem polityka PiS, ewentualne wprowadzenie pełnego lockdownu będzie wiązało się z zamknięciem wszystkich miejsc publicznych, w tym również kościołów. Nie wiadomo, czy polski system ochrony zdrowia wytrzyma trzecią falę koronawirusa. - Miejmy nadzieję, że prognozy, które mówią, że mniej więcej za tydzień będzie szczyt i potem jakieś spłaszczenie tej fali, są prawdziwe. Jeżeli tak nie jest, to rzeczywiście grozi nam bardzo poważna sytuacja - dodał.

Ryszard Terlecki powiedział również, że na ten moment nie popiera zaostrzania restrykcji, jednak nie wiadomo, jaką sytuację epidemiologiczną będziemy mieć w kolejnych dniach i tygodniach.

Prof. Andrzej Horban Prof. Horban: Jesteśmy bliscy, by zamknąć Polskę

Rząd prowadzi rozmowy ws. ewentualnego zamknięcia Polski

Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 przyznał w poniedziałek w rozmowie z Polsat News, że rząd przygotowuje się do zamknięcia Polski już od tego tygodnia. - Zaczynamy na ten temat poważnie rozmawiać - wyjaśnił. Przy całkowitym lockdownie, jak mówił Andrzej Horban, "prawdopodobnie" zamknięte będą również kościoły. - To już nie ma zmiłuj, my walczymy o życie ludzkie - stwierdził.

Więcej o: