Wielkanoc 2021. Wśród nowych obostrzeń zakaz przemieszczania się? Rzecznik resortu zdrowia uspokaja

Czy nowe obostrzenia na tegoroczną Wielkanoc oznaczają wprowadzenie zakazu przemieszczania się? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób w związku ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział pogłębienie lockdownu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekonuje jednak, że takie kroki nie zostaną podjęte.
Zobacz wideo Konieczny: Pacjenci niecovidowi często trafiają do szpitala, gdy na pomoc jest za późno

Możliwość wprowadzenia twardego lockdownu w Polsce sygnalizowali już minister zdrowia Adam Niedzielski czy profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. Jak mówił ten ostatni w Polsat News, jeśli przekroczymy 30 tysięcy zachorowań, "to pora zacząć się bać". Przyznał, że w rządzie prowadzone są poważne rozmowy na temat zamknięcia Polski

Czy grozi nam zakaz przemieszczania się na Wielkanoc? 

Dodatkowo, w czwartek w ubiegłym tygodniu Onet informował nieoficjalnie o trwających w rządzie pracach nad prawnymi regulacjami dot. zakazu przemieszczania. Według portalu przygotowano specjalną ustawę, której przepisy nie byłyby podważane przez sądy. Wojciech Andrusiewicz zdementował jednak te doniesienia, uspokajając, że nowe obostrzenia nie obejmą takiego zakazu.

Prof. Andrzej HorbanProf. Horban: Jesteśmy bliscy, by zamknąć Polskę

- Nie grozi nam zakaz przemieszczania się po Polsce w okresie świątecznym - przekonywał rzecznik Ministerstwa Zdrowia. We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiadał natomiast, że najpóźniej w  czwartek poznamy obostrzenia na kolejne dwa tygodnie.  

- Wokół nas - Niemcy, Czesi, inne kraje wprowadzają nowe obostrzenia i my także najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia właśnie po to, żeby przydusić wirusa raz jeszcze i doczekać do tego momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że odporność zbiorowa zwycięża z wirusem - mówił premier podczas wtorkowej wizyty w Wadowicach, wskazując na niepokojące dane epidemiczne w Polsce.  

Rząd nie wprowadzi zakazu przemieszczania z powodu dwóch problemów 

Rzecznik MZ uspokaja, mówiąc, że nie grozi nam zakaz przemieszczania się na czas świąt wielkanocnych. Z informacji dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy wynika, że rząd Zjednoczonej Prawicy jest skłonny do wprowadzenia takich ograniczeń, natomiast opcja miałaby być odrzucona z powodu dwóch kwestii.  

PolicjaPrawniczka o "jedynym rozwiązaniu" ws. zakazu przemieszczania się

Pierwszą z nich jest prawo, ponieważ w Polsce sądy orzekają, że ograniczenie w przemieszczaniu można wprowadzić jedynie na mocy ustawy. Dodatkowe ograniczenia wymagałyby zgody Senatu, który mógłby nie zgodzić się na podjęcie takich kroków.  

Drugim problemem jest społeczny bunt. Zakaz przemieszczania się na święta z pewnością wywołałby oburzenie. Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób prawdopodobnie zignorowałoby zakaz.  

Więcej o: