Katowice. Rodzice chcieli zabrać 14-latka z kwarantanny na wakacje do Turcji

Rodzice, nie zważając na kwarantannę nastolatka, postanowili zabrać go na wakacje za granicę. Ich plany pokrzyżowali jednak funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zorientowali się, że 14-latek powinien odbywać domową izolację. Sprawę zgłoszono do sanepidu.

Informacja o tym, że nastolatek powinien przebywać w domu, wyszła na jaw podczas odprawy na lotnisku w Katowicach. Rodzina miała lecieć na wypoczynek do miejscowości Antalya w Turcji.

Straż GranicznaRozporządzenie ws. kwarantanny. "Opieszałość rządu może spowodować paraliż na granicach"

Zamiast izolacji rodzice chcieli zabrać go na wakacje 

Jak donosi dziennikzachodni.pl, Straż Graniczna dowiedziała się, że na 14-latka sanepid nałożył 10-dniową izolację. W sobotę - w dniu kontroli, nastolatkowi zostało jeszcze siedem dni do jej zakończenia. - Tym samym rodzice dziecka nie dopełnili obowiązku dopilnowania przestrzegania zasad przebywania na izolacji domowej przez syna. Zgodnie z art. 116 §2 kodeksu wykroczeń ojciec, jako opiekun prawny osoby małoletniej, został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych - przekazał Szymon Mościcki, rzecznik komendanta śląskiego oddziału Straży Granicznej.

Pandemia koronawirusa. Szczepienia przeciw COVID-19, Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1, Lublin, 7 stycznia 2021Wiadomo, co ze szczepieniami ozdrowieńców. Nowe zasady kwarantanny

Rodzina zrezygnowała z wypoczynku w Turcji 

Na wprowadzenie nastolatka na pokład nie wyraził zgody kapitan samolotu. Rodzice chłopca razem z nim zostali w Polsce i zrezygnowali z podróży do Turcji. O całej sytuacji została poinformowana Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Podczas odbywania domowej izolacji, objęta nią osoba ma obowiązek pozostawać pod wskazanym adresem i stosować się do zaleceń wydanych przez służby sanitarne. Według wtorkowych danych Ministerstwa Zdrowia na izolacji w Polsce przebywa obecnie 392 575 osób, oznacza to, że od poniedziałku liczba ta wzrosła o 40 647 osób.

Zobacz wideo Co obejrzeć podczas przymusowej izolacji? Mamy kilka propozycji
Więcej o: