Kiedy pierwsza dostawa szczepionki Johnson & Johnson? Znamy datę. Na początek "kapnięcie, a nie strumień"

Kiedy pierwsza dostawa szczepionki Johnson & Johnson do Polski? Zgodnie z ustaleniami dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego w kwietniu planowane są dwa transporty do naszego kraju. Znamy dokładną datę pierwszego z nich.
Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (23.03)

Szczepionka Johnson & Johnson to czwarty preparat zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej zaraz po szczepionkach koncernów Pfizer/BionTech, Moderna oraz AstraZeneca. To pierwszy preaparat jednodawkowy. Aplikuje się go poprzez zastrzyk domięśniowy.  

Kiedy pierwsza dostawa szczepionki Johnson & Johnson?  

Jak udało się ustalić dziennikarzowi RMF FM Mariuszowi Piekarskiemu, jeszcze w kwietniu do Polski mają trafić dwa transporty szczepionki Johnson & Johnson. Zgodnie z jego doniesieniami, pierwsza dostawa ma pojawić się dokładnie 18 kwietnia.  

Koronawirus. Ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 60-69 latSzczepienia przeciw COVID-19. Ruszyły zapisy dla osób w wieku 60-69 lat

Choć rząd zakontraktował niemal 17 milionów dawek amerykańskiego preparatu przeciw COVID-19, pierwsze dostawy niestety nie będą duże. Każdy transport ma zawierać ok. kilkudziesięciu tysięcy dawek. Jak powiedzieli Mariuszowi Piekarskiemu urzędnicy, "to będzie kapnięcie, a nie potężny strumień".  

Pierwsze dostawy szczepionki Johnson & Johnson nie będą imponujące

Urzędnicy tłumaczyli, że pierwsze dostawy będą małe, ponieważ należy przetestować logistykę z nowym producentem. Wraz z początkiem maja transporty mają stać się o wiele większe. Szczepionka Johnson & Johnson jest preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków, a także Światową Organizację Zdrowia.  

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o zmniejszonych dostawach szczepionki AstraZeneca. Pfizer zaoferował natomiast udostępnienie państwom członkowskim dodatkowych czterech milionów dawek jeszcze przed końcem marca. Dzięki dodatkowym dostawom program szczepień ma być przeprowadzany bez żadnych zakłóceń.

Szczepienia w IndiachTrwają prace nad doustnymi szczepionkami. Jedna może być rozsyłana pocztą

Dziennikarzowi RMF FM udało się ustalić, że w kwietniu czekają nas także zwiększone dostawy preparatu firmy Pfizer. Tygodniowo mamy otrzymywać po 800 tys. dawek, czyli nawet do 4 mln w ciągu miesiąca. Producent zadeklarował dostarczenie 15 milionów dawek do końca czerwca. Obecnie tego typu obietnice traktowane są jednak z dużą rezerwą.  

Więcej o: