Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19? Istnieją cztery sposoby

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19? Chętni mogą zrobić to zarówno samodzielnie, jak i z pomocą bliskiej osoby. Jak wygląda rejestracja poprzez infolinię, e-rejestrację, system SMS-owy lub kontakt z najbliższym punktem szczepień? Wyjaśniamy oraz przypominamy harmonogram rejestracji na najbliższe dni.

Podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w sobotę 20 marca, zdecydowano o przyspieszenie rejestracji na szczepienia dla kolejnych grup wiekowych. Poniżej przedstawiamy instrukcję zapisów, a także aktualny harmonogram rejestracji.  

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19? Wyjaśniamy 

Jeśli nadszedł już etap, w którym można zapisać się na szczepienie, istnieją cztery możliwości rejestracji - telefon na bezpłatną infolinię, e-rejestracja, rejestracja SMS oraz kontakt z wybranym punktem szczepień.

Prof. Andrzej HorbanProf. Horban: Jesteśmy bliscy, by zamknąć Polskę

  • Telefon na całodobową oraz bezpłatną infolinię - 989 

Przez infolinię możemy zarejestrować się sami, ale może zrobić to także ktoś z bliskich. Zanim jednak wykonamy telefon, należy przygotować numer PESEL osoby rejestrowanej. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, lecz gdy go podamy, otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W trakcie telefonu można wybrać dokładny termin oraz miejsce, w którym przyjmiemy szczepionkę.  

 
  • E-rejestracja poprzez stronę internetową gov.pl/szczepimysie 

W tym przypadku konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Cały proces odbywa się przez stronę internetową pacjent.gov.pl. Po zaakceptowaniu regulaminu pojawi się pięć dostępnych proponowanych terminów szczepień. Jeśli żaden z nich nie odpowiada osobie rejestrowanej, można wybrać inny, korzystając z wyszukiwarki.  

 
  • Rejestracja SMS-owa pod numerem 664 908 556 lub 880 333 333 

Aby zarejestrować się w ten sposób, należy wysłać SMS pod jeden z podanych wyżej numerów o treści "SzczepimySie". Po chwili powinna przyjść wiadomość zwrotna z prośbą o podanie numeru PESEL. Po podaniu go pojawi się prośba o kod pocztowy, a następnie zaproponowany zostanie termin, miejsce oraz godzina szczepienia. W celu potwierdzenia terminu należy wysłać wiadomość o treści "TAK". 

  • Kontakt z wybranym punktem szczepień 

Jeśli osoba chętna na szczepienie chciałaby zarejestrować się w konkretnym punkcie, musi skontaktować się z wybraną placówką. Mapa oraz dane kontaktowe punktów dostępne są pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. Jeśli w wybranym punkcie brakuje dogodnego terminu, należy zadzwonić na infolinię pod numer 989 (punkt pierwszy), gdzie konsultanci pomogą znaleźć najbliższy punkt z dogodnym terminem.  

Szczepienia na koronawirusa - zdjęcie ilustracyjneHarmonogram szczepień przeciwko COVID-19. Jutro rejestracja kolejnej grupy

Szczepienia przeciw COVID-19. Kiedy mogą zarejestrować się poszczególne grupy? Harmonogram 

We wtorek 23 marca ruszyła rejestracja dla osób z roczników 1957-1961. Od czwartku 25 marca będą natomiast mogły rejestrować się wszystkie osoby 60+, także te urodzone przed 1951 rokiem.  

Więcej o: