Limit wiernych w kościołach. Rzecznik rządu: Sanepid może przeprowadzać kontrole

Sanepid i inne instytucje aparatu państwowego mogą przeprowadzać kontrole dotyczące limitu osób w kościołach oraz w placówkach takich jak sklepy i lokale usługowe - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu podkreślił w rozmowie z Radiem Zet, że obecna sytuacja związana z trzecią fali pandemii koronawirusa jest "bardzo ciężka". Müller zwrócił uwagę na rosnącą liczbę zakażeń oraz liczbę zajętych łóżek i respiratorów. - Przez kilka najbliższych dni będziemy obserwowali rozwój trzeciej fali pandemii. Możliwe, że zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia - powiedział.  

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Czy w kościołach zostaną zaostrzone restrykcje? "Naszym celem jest przestrzeganie limitów"

- Żadnego wariantu nie jesteśmy w tej chwili w stanie wykluczyć. Te kilka najbliższych dni zadecyduje o tym, czy nie trzeba będzie zdecydować się na wariant zakładający większe obostrzenia - wyjaśnił. Müller dodał, że decyzje o dalszych ograniczeniach będą zależały m.in. od skuteczności restrykcji, które przed ogólnokrajowym lockdownem zostały wprowadzone w województwach: mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim.  

Prof. Andrzej HorbanProf. Horban: Jesteśmy bliscy, by zamknąć Polskę

- Jeśli chodzi o dalsze decyzje, to w tej chwili nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak daleko one będą mogły pójść, ale jeśli chodzi o zakaz przemieszczania się, to ten wariant, na tym etapie, nie jest dyskutowany w rządzie - stwierdził. Rzecznik powiedział, że ewentualne obostrzenia obejmowałyby "nieco szersze ograniczenie działalności sektora handlu i usług", przypominające restrykcje w czasie jesiennej fali koronawirusa. 

Piotr Müller został również zapytany o zaostrzenie obostrzeń w kościołach oraz o to, czy w Wielkanoc będą przeprowadzane kontrole sanepidu w czasie mszy świętych. - Jeżeli chodzi o kościoły i miejsca kultu religijnego, to tam są określone limity osób i naszym celem jest przestrzeganie tych limitów (…) Sanepid i instytucje aparatu państwowego mogą przeprowadzić kontrole w każdym miejscu, gdzie obowiązują obostrzenia i limity miejsc - wyjaśnił. 

Przypomnijmy, że w kościołach obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 m kw. powierzchni świątyni. W czasie mszy wierni muszą zachowywać odległość od siebie nie mniejszą niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Obowiązek nie dotyczy osób sprawujących kult. 

Szczepienia w IndiachTrwają prace nad doustnymi szczepionkami. Jedna może być rozsyłana pocztą

Więcej o: