Niedzielski: Zakład pracy jest dominującym miejscem w generowaniu nowych zakażeń

- Zakład pracy jest dominującym miejscem w generowaniu nowych zakażeń. To bardzo ważne, by tam, gdzie to możliwe, przechodzić na pracę zdalną - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ przekazał na konferencji prasowej w Radomiu, że według statystyk 50 proc. zachorowań na COVID-19 jest identyfikowanych w zakładach pracy.

Zobacz wideo Niedzielski: Prowadzimy systematyczne badania, które weryfikują udział mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie próbek

KoronawirusMZ: 14 578 nowych zakażeń koronawirusem i 65 ofiar śmiertelnych

- Rano otrzymałem raport sanepidu, który identyfikuje ogniska zachorowań w ostatnim czasie w kraju. Raport dotyczył ostatnich trzech dni i prawie 50 proc. ognisk zakażeń koronawirusem jest identyfikowanych w zakładzie pracy - powiedział Niedzielski.

To oznacza - jak zaznaczył - że zakład pracy jest dominującym miejscem w generowaniu nowych zakażeń. Minister zdrowia zaapelował, by tam, gdzie to możliwe, przechodzić na pracę zdalną.

To jest bardzo ważne, żebyśmy wrócili do tego trybu pracy zdalnej i w ten sposób ograniczyli możliwość zakażenia

- podkreślił minister.

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem

Zwrócił uwagę, że "rok temu, kiedy mieliśmy do czynienia z dzienną liczbą zakażeń na poziomie 200-300 przypadków, wszyscy w bardzo zdyscyplinowany sposób przestrzegaliśmy obostrzeń, ale też pracowaliśmy zdalnie, ograniczając pierwszą falą zachorowań praktycznie do zera".

- To już jest ten czas, żebyśmy wrócili do tego trybu pracy. Administracja państwowa w dużym stopniu wdraża już ten model. Myślę, że musimy bardzo poważnie ograniczyć naszą mobilność - dodał Niedzielski.

PAP, autorka: Karolina Kropiwiec/ kkr/ itm/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Szczepionka przeciwko COVID-19Naukowcy: Szczepionki mogą nie wystarczyć do zahamowania pandemii

Więcej o: