Prof. Andrzej Fal o Wielkanocy 2021: Święta powinniśmy spędzić zdalnie, a nie przy rodzinnym stole

Zdaniem profesora Andrzeja Fala najlepiej, byśmy tegoroczne święta wielkanocne spędzili zdalnie, a nie przy wspólnym stole. Natomiast zakaz przemieszczania się profesor uważa za ostateczność: "powinien być odraczany w czasie; jeszcze kilka innych rzeczy do wyłączenia".

Profesor Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego stwierdził, że tegoroczne święta wielkanocne powinniśmy spędzić podobnie, jak poprzednią Wielkanoc czy Boże Narodzenie.

- Niezależnie od tego, jak zachowa się śledzona przez nas pilnie krzywa codziennych zachorowań, czy średnia z siedmiu dni, to te święta są na tyle blisko, że powinniśmy po raz trzeci z kolei spędzić je w większości zdalnie, a nie rodzinnie przy jednym stole - powiedział ekspert w TVN24. - Z rozsądku, bezpieczeństwa i żeby nie przerywać trendu, który mimo wszystko długoterminowo powinien być dla nas pozytywny, bo ilość zachorowań w tej chwili niewątpliwie jest porażająca i budzi lęk. - tłumaczył.

- Natomiast pamiętajmy - dodał profesor Fal - że równolegle z dnia na dzień jesteśmy coraz mocniejsi, bo coraz bardziej jesteśmy zaszczepieni i to w pewnym momencie da nam przewagę nad pandemią. Ale musimy bardzo uważać, żeby nie zepsuć tego prostymi zachowaniami. 

Zobacz wideo Wielkanoc bez spotkań rodzinnych? Marek Posobkiewicz komentuje

Wielkanoc 2021. Prof. Fal: Zakaz przemieszczania się? Można inaczej zmniejszyć mobilność

Profesor Fal skomentował także pomysł wprowadzenia zakazu przemieszczania się, jeśli dynamika wzrostu zakażeń nie wyhamuje. Jego zdaniem, mimo że decyzja o wprowadzeniu takiego zakazu zapewne przyczyniłaby się "do jeszcze szybszego opanowania" epidemii, to powinna być "jak najbardziej odraczana w czasie". Zamknięte, zdaniem eksperta, powinny być duże obiekty, takie jak galerie handlowe. Jak podkreślał prof. Fal, jest jeszcze "kilka rzeczy do wyłączenia", i to w ten sposób rząd może "zmniejszyć motywację do mobilności". Zakaz przemieszczania się powinien być ostatecznością.

Wielkanoc 2021. Kościoły będą otwarte. "W naszej tradycji kulturowej trudno rozważać ich zamknięcie w święta"

W sobotę 20 marca w całej Polsce został wprowadzony lockdown. Do co najmniej 9 kwietnia zamknięte pozostaną hotele, galerie handlowe, ośrodki kulturalne, obiekty sportowe. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział jednak, że kościoły pozostaną otwarte z obowiązującymi limitami (1 osoba na 15 metrów kwadratowych). - Biorąc pod uwagę, że zbliża się okres Wielkanocy, trudno rozważać, by w naszej tradycji kulturowej te święta odbyły się bez wizyty w kościele - komentował minister zdrowia. Zapewnił jednak, że "wszystkie podmioty, niezależnie od charakteru, będą traktowane tak samo", a więc kontroli możemy spodziewać się zarówno w sklepach, jak i w świątyniach.

Więcej o: