Jak napisała na swoim Twitterze Grażyna Wiatr, reporterka Radia ZET, milicki sanepid (województwo dolnośląskie) poszukuje wiernych, którzy podczas mszy między 12 a 14 marca w kościele w Sułowie przy ul. Kościelnej przyjmowali komunię świętą. Wszyscy księża z parafii są zakażeni koronawirusem. Osoby te proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 22 25 00 115.
Mimo panującej epidemii kościoły cały czas pozostają otwarte. W sobotę 20 marca ponownie wprowadzono restrykcje na terenie całego kraju, nie dotyczą one jednak kościołów - może w nich przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
Jak pisaliśmy niedawno, profesor członkini Rady Medycznej przy premierze, Anna Piekarska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi radziła rządowi, by zamknąć kościoły. - Ludzie zakażają się w kościołach i nie mam co do tego wątpliwości, a w okresie Wielkanocy będą zarażać się tym bardziej - mówiła ekspertka. Doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska podkreślała natomiast w rozmowie z TVN24, że podczas uroczystości wielkanocnych nie ma możliwości, by zachować dystans. - Trzeba sobie uświadomić, że lepiej zrezygnować z tradycji religijnej czy narodowej niż umrzeć na COVID-19. Takiego wyboru trzeba dokonywać - podkreślała.
Zdaniem Cholewińskiej-Szymańskiej to hierarchowie kościoła powinni zareagować w tej sprawie, ponieważ mają oni w polskim społeczeństwie "bardzo duży autorytet". Tymczasem jak pisaliśmy, "biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty". Gazeta.pl zapytała biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski o zdanie w tej kwestii. "Kościół katolicki w pełni respektuje wytyczne sanitarne wprowadzane przez organy państwowe, mając nadzieję, że nie dojdzie do zamknięcia Kościołów" - odpowiedzieli przedstawiciele KEP.