Milicz. Sanepid szuka wiernych z kościoła w Sułowie. Przyjęli komunię od zakażonych księży

Po tym, jak okazało się, że wszyscy duchowni z parafii w Sułowie są zakażeni koronawirusem, sanepid z Milicza poszukuje wiernych, którzy uczestniczyli we mszach. Eksperci nie mają wątpliwości, że kościoły są miejscami, w których dochodzi do zakażeń, a w okresie wielkanocnym zjawisko to przybierze na sile. Mimo to kościoły pozostają otwarte.

Jak napisała na swoim Twitterze Grażyna Wiatr, reporterka Radia ZET, milicki sanepid (województwo dolnośląskie) poszukuje wiernych, którzy podczas mszy między 12 a 14 marca w kościele w Sułowie przy ul. Kościelnej przyjmowali komunię świętą. Wszyscy księża z parafii są zakażeni koronawirusem. Osoby te proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 22 25 00 115.

Zobacz wideo Brak dodatkowych obostrzeń w kościołach na Wielkanoc. Nadal obowiązuje limit jedna osoba na 15 m kw.

Trzecia fala pandemii. "Ludzie zakażają się w kościołach"

Mimo panującej epidemii kościoły cały czas pozostają otwarte. W sobotę 20 marca ponownie wprowadzono restrykcje na terenie całego kraju, nie dotyczą one jednak kościołów - może w nich przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Jak pisaliśmy niedawno, profesor członkini Rady Medycznej przy premierze, Anna Piekarska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi radziła rządowi, by zamknąć kościoły. - Ludzie zakażają się w kościołach i nie mam co do tego wątpliwości, a w okresie Wielkanocy będą zarażać się tym bardziej - mówiła ekspertka. Doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska podkreślała natomiast w rozmowie z TVN24, że podczas uroczystości wielkanocnych nie ma możliwości, by zachować dystans. - Trzeba sobie uświadomić, że lepiej zrezygnować z tradycji religijnej czy narodowej niż umrzeć na COVID-19. Takiego wyboru trzeba dokonywać - podkreślała. 

Zdaniem Cholewińskiej-Szymańskiej  to hierarchowie kościoła powinni zareagować w tej sprawie, ponieważ mają oni w polskim społeczeństwie "bardzo duży autorytet". Tymczasem jak pisaliśmy, "biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty". Gazeta.pl zapytała biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski o zdanie w tej kwestii. "Kościół katolicki w pełni respektuje wytyczne sanitarne wprowadzane przez organy państwowe, mając nadzieję, że nie dojdzie do zamknięcia Kościołów" - odpowiedzieli przedstawiciele KEP. 

Więcej o: