Nowe obostrzenia. W ciągu jednego dnia policja wystawiła ponad 2,4 tys. mandatów

Pierwszego dnia obowiązywania nowych ograniczeń policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów i sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka w rozmowie z PAP powiedział, że aby ograniczyć transmisję wirusa, policjanci kontrolują, czy przestrzegane są wprowadzone zasady. Zaznaczył, że nakazy, zakazy i ograniczenia reguluje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 r.

- Tylko wczoraj, pierwszego dnia wprowadzeniu nowych ograniczeń, policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów oraz sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką - przekazał Ciarka.

Zobacz wideo Brak dodatkowych obostrzeń w kościołach na Wielkanoc. Nadal obowiązuje limit jedna osoba na 15 m kw.

"Od naszego zdyscyplinowania zależy, jak bardzo zostanie ograniczona transmisja wirusa"

Poinformował, że policjanci skontrolowali prawie 2,7 tys. pojazdów transportu publicznego, ponad 7 tys. obiektów handlowych, ponad 60 miejsc, gdzie organizowane są wesela i 65 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki, sprawdzając, czy przestrzegane są zasady epidemiczne.

- Cały czas kontrolujemy również osoby skierowane na kwarantannę. Tylko ostatniej doby przeprowadziliśmy ponad 351 tys. takich kontroli - poinformował. - Pamiętajmy, że od naszego zdyscyplinowania zależy, jak bardzo zostanie ograniczona transmisja wirusa a dzięki temu odciążona służba zdrowia - dodał.

Zachęcił również do tego, by zapoznać się z ustawą, "aby zrozumieć, jak ważne jest przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń".

- Inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł, a funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń - przypomniał. (PAP)

Autorzy: Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Wykres opublikowany przez ministra NiedzielskiegoNiedzielski o sytuacji na Mazurach: Przełamanie wzrostowego trendu

Więcej o: