W. Brytania: 51 proc. dorosłych dostało pierwszą dawkę, znów dobowy rekord szczepień

Już ponad połowa dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii dostała co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, a w piątek zastrzyk zrobiono ponad 711 tys. osobom, co oznacza, że po raz drugi z rzędu pobity został dobowy rekord szczepień - ogłosił w sobotę brytyjski rząd.
Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

"Ponad połowa dorosłej populacji Wielkiej Brytanii otrzymała pierwszy zastrzyk. Wielkie dzięki dla wszystkich zaangażowanych w to fantastyczne osiągnięcie. Trzymajmy tak dalej!" - napisał na Twitterze premier Boris Johnson, który w piątek po południu sam został zaszczepiony.

Był on zatem jedną z prawie 590 tys. osób, które tego dnia otrzymały pierwszą dawkę szczepionki. Ponieważ drugą dawkę w piątek podano ponad 121 tys. osobom, oznacza to, że łącznie w ciągu jednej doby zastrzyk dostało 711 156 osób. To o ponad 50 tys. więcej niż poprzedni rekord, odnotowany zaledwie dzień wcześniej.

Ponad połowa Brytyjczyków otrzymała pierwszą dawkę szczepionki

Do piątku włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już ponad 26,85 mln osób, czyli 51 proc. dorosłej populacji kraju, a dwie dawki - ponad 2,13 mln, czyli 2 proc.

Oznacza to, że cel, jakim jest zaoferowanie do 15 kwietnia szczepionki wszystkim osobom z dziewięciu grup priorytetowych - jeśli nie będzie problemów z dostawami szczepionek - zostanie osiągnięty wyraźnie przed terminem. Do zaszczepienia w tych grupach pozostało nieco ponad 5 mln osób.

W sobotę poinformowano też, że w ciągu ostatniej doby wykryto 5587 zakażeń koronawirusem oraz zarejestrowano 96 zgonów z powodu Covid-19. W obu przypadkach są to bardzo zbliżone liczby do średnich z ostatnich siedmiu dni.

Zwraca uwagę fakt, że wprawdzie liczba nowych zakażeń przestała znacząco spadać i od początku marca waha się w przedziale 4500-6500, ma to miejsce przy bardzo dużej liczbie przeprowadzanych testów, która w ostatnich dniach zwykle oscyluje w okolicach 1,5 mln na dobę. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto ponad 4,29 mln zakażeń, z powodu których zmarły 126 122 osoby.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: