Prof. Fal o dziennych zakażeniach: Myślę, że 100-110 tys. nowych przypadków to realna liczba

- Przez ostatnie 12 miesięcy przyzwyczailiśmy się, że SARS-COV-2 jest z nami, przestaliśmy szanować go jako przeciwnika i trochę go ignorować. Myślę, że to zemsta wirusa i teraz niestety musimy walczyć z nim lockdownem. Całe szczęście mamy drugie narzędzie - szczepionkę - mówił prof. Andrzej Fal na antenie Polsat News.

Prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego przyznał, że wprowadzenie lockdownu jest metodą skuteczną, ale jest też najbardziej brutalnym rozwiązaniem. Ekspert przyznał, że efekty obostrzeń będą widoczne dopiero za 7 do 12 dni.

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Szczepionka AstraZeneca Co z tymi, którzy odmówią szczepienia AstrąZeneką? "Na koniec kolejki"

To bardzo zniechęcające, bo jak terapia nie działa od razu, to pacjent się do niej zniechęca, teraz jest podobnie

- mówił prof. Fal na antenie Polsat News.

Zaostrzone obostrzenia

Ekspert przyznał, że obiekty, które pozostają otwarte takie jak kościoły, przedszkola i zakłady fryzjerskie prędzej, czy później będą musiały być zamknięte. - Moim zdaniem lepiej było zrobić to od razu - dodał prof. Fal. Zaznaczył również, że ograniczenie swobody przemieszczania się byłoby radykalnym i ostatecznym wyjściem. - To środek być może konieczny, ale zwlekałbym z tym jak najdłużej - oznajmił prof. Fal.

 Chodzenie bez maseczki jest działaniem na szkodę innych i niezależnie od zagrożenia mandatem nie powinniśmy tego robić ze względów świadomościowych

- dodał lekarz.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

Na pytanie o liczbę realnych zakażeń prof. Fal odpowiedział, że z pewnością jest ona dużo większa, niż podają oficjalne statystyki. 

- Co do zasady my testujemy osoby objawowe. W związku z powyższym z tego wynika wysoka skuteczność trafień. Myślę, że współczynnik 3:5 jest prawidłowy - wynika to z pewnej specyfiki pandemii, którą obserwowaliśmy w innych krajach. Jeżeli mamy teraz 27 tys., to myślę, że 100-110 tys. to realna liczba - dodał prof. Fal.

Szczepionka może zapobiec czwartej fali zachorowań

Lekarz przyznał, że przyzwyczailiśmy się już do obecności koronawirusa. Według eksperta lockdown jest skuteczną, krótkookresową metodą walki z pandemią, ale jedynym rozwiązaniem, które może zapobiec czwartej fali zakażeń, jest stosowanie szczepionek. - Jedyną metodą, która pozwoli nam przerwać tę passę i nie dopuścić do czwartej zwyżki jest szczepienie - mówił prof. Fal.

Wirusolog o nowym lockdownie: Kościół, muzeum ani zakład fryzjerski nie przenosi wirusa. To robi człowiek Wirusolog o lockdownie: Rząd nie wyciągnął wniosków z poprzednich fal pandemii

Więcej o: