Koronawirus. Do 9 kwietnia Sąd Najwyższy odwołuje rozprawy i posiedzenia

- We wskazanym okresie liczba pracowników świadczących pracę w siedzibie Sądu Najwyższego ograniczona zostanie do niezbędnego minimum, zapewniającego ciągłość pracy jednostek organizacyjnych Sądu Najwyższego - czytamy w piątkowym komunikacie SN.

Zespół prasowy Sądu Najwyższego poinformował, że w związku z sytuacją epidemiologiczną od 22 marca do 9 kwietnia, czyli do końca obowiązującego lockdownu, wszystkie rozprawy i posiedzenia zostają odwołane. Decyzja dotyczy wszystkich rozpraw i posiedzeń za wyjątkiem tych "w sprawach wymagających rozpoznania, określonych przez prezesa kierującego pracą izby Sądu Najwyższego".

Zobacz wideo Konieczny: Pacjenci niecovidowi często trafiają do szpitala, gdy na pomoc jest za późno

Ze względu na to zarządzenie Izba Cywilna SN nie będzie mogła rozpatrzyć między innymi sprawy skierowanej przez Sąd Okręgowy w Gliwicach. Sąd Najwyższy miał zadecydować 26 marca, czy prawo do życia w czystym środowisku i oddychania powietrzem spełniającym standardy jest dobrem osobistym i czy można pozwać państwo do sądu, jeśli te standardy nie są spełnione.

Sąd Najwyższy ogranicza prace. Rok temu podjął podobne kroki

Rok temu, również z powodu zagrożenia spowodowanego epidemią koronawirusa, Sąd Najwyższy podjął podobną decyzję, a rozprawy i posiedzenia nie odbywały się od połowy marca 2020 roku do czerwca. Po wznowieniu działalności nadal obowiązywały obostrzenia i reżim sanitarny, a na salach sądowych kontrolowano limity osób. 

Mariusz Ciarka Policja zapowiada kontrole: Będziemy stanowczo egzekwować wprowadzone obostrzenia

Koronawirus w Polsce. Stwierdzono ponad 26 tys. nowych zakażeń

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26 405 nowych zakażeniach i o 349 zgonach z powodu koronawirusa. To o 5,4 tys. więcej zakażeń niż tydzień temu. Ze względu na rosnącą ilość nowych przypadków od soboty 20 marca do piątku 9 kwietnia na terenie całego kraju obowiązuje lockdown. Decyzją rządu swoją działalność ponownie muszą zawiesić m.in. hotele, galerie handlowe, instytucje kultury i obiekty sportowe, a dzieci z klas I-III wrócą do nauki zdalnej. O szczegółowych wytycznych piszemy TUTAJ

Zdjęcie ilustracyjne (Laboratorium RCKiK w Lublinie) Niemcy uznały Polskę za kraj wysokiego ryzyka. Wjazd tylko z negatywnym testem

Więcej o: