Niemcy uznały Polskę za kraj wysokiego ryzyka. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu

Jak informuje serwis Deutsche Welle, od niedzieli 21 marca, aby wjechać z Polski do Niemiec trzeba będzie okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

"Ze względu na duży wzrost infekcji koronawirusem Instytut Roberta Kocha, a za nim niemiecki rząd, zaliczył Polskę do krajów wysokiego ryzyka. Oznacza to, że od niedzieli 21 marca wjazd do RFN będzie możliwy tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19" - podaje Deutsche Welle.

O decyzji poinformował w piątek berliński Instytut Ochrony Zdrowia im. Roberta Kocha, który do miejsc wysokiego ryzyka zalicza te państwa, w których liczba zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni przekracza 200. Wśród takich krajów znalazły się także Cypr i Bułgaria.

Niemcy nie planują jednak - podkreśla Deutsche Welle - stacjonarnych kontroli granicznych, tak jak na granicy z Czechami czy Austrią.

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Od poniedziałku zmiana zasad dla podróżujących do Czech

Od poniedziałku Polska będzie uznawana przez Czechy za kraj bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego. Oznacza to zmiany dla osób podróżujących do Czech: będą musiały wypełnić formularz lokalizacyjny i przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed rozpoczęciem podróży. Po przyjeździe do Czech będzie obowiązywała kwarantanna do czasu uzyskania drugiego negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego nie wcześniej niż po pięciu dniach od przyjazdu. Przepisy nie obejmą między innymi pracowników transportu międzynarodowego, przejeżdżających tranzytem i pracowników transgranicznych.

Takie same zasady obowiązują już przyjeżdżających do Czech ze Szwecji, Słowacji, Węgier, Estonii i większości państw spoza Unii Europejskiej. Wraz z Polską do państw najwyższego ryzyka w poniedziałek dołączy Cypr.

Nie wiadomo na razie, czy zmiana zasad będzie wiązała się z zaostrzeniem kontroli. Dotychczas czeska policja prowadziła wyrywkowe kontrole na drogach prowadzących z Polski. Wjazd na terytorium Republiki Czeskiej jest możliwy tylko w uzasadnionych przypadkach.

Więcej o: