MZ: Trwają analizy, czy nie poszerzyć grona osób, dla których szczepionki AstryZeneki zostaną udostępnione

- Trwają usilne analizy, czy nie poszerzyć grona osób, dla których szczepionki firmy AstryZeneki zostaną udostępnione - podkreślił w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Myślę, że do poniedziałku te decyzje będą zapadać - dodał.

Andrusiewicz przyznał w piątek na konferencji prasowej, że rzeczywiście widoczna jest w naszym kraju rezygnacja ze szczepień przeciw Covid-19 szczepionką firmy AstryZeneki.

Jeszcze raz podkreślam, że jest to szczepionka bezpieczna. Wczoraj Europejska Agencja ds. Leków potwierdziła, że nie ma żadnego bezpośredniego związku z jakimkolwiek zgonem w Europie po szczepieniu

- podkreślił rzecznik MZ.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więc jest to szczepionka nie dość, że bezpieczna, to jeszcze w pełni skuteczna. Chroni nie dość, że przed zachorowaniem, to chroni przed poważnymi konsekwencjami, jeżeli już ktoś by zachorował

- dodał Andrusiewicz.

Szczepionka AstraZeneca. Trwa dyskusja nad szerszym dostępem

Poinformował też, że niedawno zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Tam ta dyskusja też się toczyła w zakresie możliwości udostępnienia szczepionki w razie czego kolejnym grupom wiekowym. Myślę, że do poniedziałku te decyzje będą zapadać - zaznaczył Andrusiewicz.

Jak dodał, "w poniedziałek lub przed końcem weekendu minister Michał Dworczyk zechce te decyzje ogłosić". - Trwają naprawdę usilne analizy, czy nie poszerzyć tego grona osób, dla których szczepionki firmy AstraZeneka zostaną udostępnione - podkreślił rzecznik MZ.

EMA: Szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. "Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest odpowiedzialna za ogólny wzrost przypadków zakrzepów krwi" - oświadczyła Cooke.

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w czwartek PAP, że stanowisko EMA ws. szczepionki AstryZeneki to kolejny dowód na to, że nie warto ulegać histerii, tylko warto opierać się na faktach i rekomendacjach lekarzy.

Postępujemy tak od początku pandemii i kolejny raz przekonujemy się o słuszności tej strategii

- mówił Dworczyk.

Kilkanaście krajów, w tym Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania, zawiesiło w ostatnich dniach podawanie szczepionki AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Premier Włoch zapowiedział już wznowienie szczepień preparatem AstryZeneki.

PAP, autor: Edyta Roś

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: