Dostawa szczepionek Moderny nie dotrze planowo do Polski. Możliwe opóźnienia w programie szczepień

W sobotę firma Moderna miała dostarczyć do Polski 210 tys. dawek szczepionki na koronawirusa. Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, przekazał, że transport preparatu opóźni się o co najmniej jeden dzień.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że wbrew zapowiedziom producenta, szczepionki firmy Moderna trafią do Polski nie w sobotę, a w niedzielę lub poniedziałek. Według RMF FM, ma to być 210 tys. dawek.

Zobacz wideo Niedzielski: Prowadzimy systematyczne badania, które weryfikują udział mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie próbek

Dostawa szczepionek firmy Moderna opóźniona. Transport ma dotrzeć do Polski w niedzielę lub poniedziałek

Kuczmierowski przekazał też, że w piątek RARS odebrała transport 65 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. - Powinniśmy jeszcze otrzymać 72 tys. w przyszłym tygodniu i 660 tys. do końca marca - dodał w rozmowie z PAP.

Jak poinformowało RMF FM, opóźnienie dostawy szczepionek koncernu Moderna może oznaczać, że kilkadziesiąt tysięcy osób, które miały otrzymać drugą dawkę preparatu na początku przyszłego tygodnia, będzie musiało zaczekać kilka dodatkowych dni. Co więcej, część seniorów, którzy mieli w przyszłym tygodniu otrzymać - w ramach pierwszej dawki - szczepionkę Moderny, zostanie zaszczepiona preparatem koncernu Pfizer. "Oznacza to, że uszczupli się zapas tego preparatu dla kolejnych zapisywanych niebawem seniorów" - czytamy na portalu rmf24.pl.

Zgodnie najnowszymi danymi przekazanymi przez rząd, w Polsce wykonano dotąd 4 893 320 szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało 3 162 971 osób, a dwie - 1 730 349. 

Szczepionka AstraZenecaAstraZeneca zadowolona z decyzji EMA: Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Więcej o: