AstraZeneca: Jesteśmy zadowoleni z decyzji EMA. "Bezpieczeństwo szczepionek jest najważniejsze"

Firma AstraZeneca oświadczyła w czwartek późnym wieczorem, że "z zadowoleniem przyjęła wnioski europejskich organów regulacyjnych w sprawie bezpieczeństwa swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi".

"Bezpieczeństwo szczepionek jest najważniejsze i cieszymy się z decyzji organów regulacyjnych, które potwierdzają korzyści płynące ze stosowania naszej szczepionki w powstrzymaniu pandemii" - głosi komunikat. "AstraZeneca będzie nadal ściśle współpracować z władzami medycznymi" - zapewniła szwedzko-brytyjska firma farmaceutyczna.

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Wcześniej w czwartek dyrektorka Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Po tym oświadczeniu wiele krajów z tych, które wcześniej zawiesiły stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca, ogłosiło wznowienie szczepień tym preparatem, m.in. Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Bułgaria.

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w czwartek, że w piątek zostanie zaszczepiony przeciw Covid-19 i że otrzyma szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. Zapewnił, że jest ona całkowicie bezpieczna.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: