AstraZeneca wraca do łask. Od piątku szczepienia wznawiają m.in. Francja, Litwa oraz Łotwa

Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła w czwartek, że szczepionki firmy AstraZeneca są bezpieczne i skuteczne. W związku z tym część krajów, które wcześniej zawiesiły szczepienia tym preparatem, postanowiły je wznowić. W niektórych przypadkach szczepienia ruszą już w piątek.

Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Litwa, Łotwa, Cypr i Bułgaria - te państwa, jak podaje Sky News, już ogłosiły wznowienie szczepień preparatem AstraZeneca. W niektórych przypadkach, np. we Francji oraz na Litwie i Łotwie szczepienia ruszą już w piątek. Kolejnych kilka krajów tę decyzję rozważa.

Premier Francji Jean Castex zaszczepi się preparatem w piątek przed kamerami francuskiej telewizji. W poniedziałek szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego przyjmą prezydent, szefowa parlamentu oraz premier Litwy.

Zobacz wideo Konieczny: Pacjenci niecovidowi często trafiają do szpitala, gdy na pomoc jest za późno

EMA o szczepionce AstraZeneca

Europejska Agencja Leków stwierdziła w czwartek, że szczepionki AstryZeneki są bezpieczne i skuteczne.  To odpowiedź na doniesienia o wystąpieniu zakrzepów krwi u osób, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19. Z tego powodu część unijnych krajów wstrzymała wcześniej podawanie szczepionek firmy.

Przewodnicząca Europejskiej Agencji Leków poinformowała, że eksperci uważnie przeanalizowali informacje z państw członkowskich o przypadkach zakrzepowo-zatorowych.

Mateusz MorawieckiMorawiecki zachęca do szczepienia się AstrąZeneką. "Jest bezpieczna"

- Wniosek naukowy jest jednoznaczny - to bezpieczna szczepionka, która zapewnia skuteczną ochronę przed zakażeniem COVID-19, a korzyści są większe niż potencjalne ryzyko - powiedziała Emer Cooke. Cooke dodała, że na podstawie wyników badań eksperci stwierdzili, iż szczepionki AstraZeneki nie są odpowiedzialne za ogólny wzrost przypadków zakrzepicy.

Powiedziała też, że Europejska Agencja Leków nie stwierdziła problemów z jakością, czy konkretną serią preparatów. Zastrzegła, że na podstawie dostępnych danych, wciąż nie można ostatecznie wykluczyć związku między przypadkami zakrzepów a zaszczepieniem. Dlatego eksperci agencji nadal będą prowadzić badania pod tym kątem na podstawie kolejnych informacji z państw członkowskich. 

Szczepionki AstraZeneca są bezpieczne? Prof. Simon: z koronawirusem wiąże się tendencja do zakrzepicyProf. Simon: Z koronawirusem wiąże się tendencja do zakrzepicy

Więcej o: