Niedzielski przyjąłby szczepionkę AstraZeneca. "Nie miałbym wątpliwości, aby publicznie się zaszczepić"

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że zaszczepiłby się preparatem firmy AstraZeneca bez wahania. - Szczepienie to zmiana komfortu życia, korzyść przewyższa ryzyko - skomentował minister.
Zobacz wideo Konieczny: Pacjenci niecovidowi często trafiają do szpitala, gdy na pomoc jest za późno

W niektórych krajach tymczasowo wstrzymano szczepienia preparatem AstraZeneca, gdy wśród zaszczepionych pacjentów wystąpiła zakrzepica. W czwartek 18 marca, Europejska Agencja Leków uznała, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i efektywna.

Epidemia koronawirusa w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Kolejne obostrzenia? Nieoficjalnie: Możliwy jest zakaz przemieszczania się

Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna. Adam Niedzielski: Przyjąłbym ją bez wahania

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił w programie "Gość Wydarzeń" w serwisie Polsat News, że gdyby było to możliwe, to przyjąłby szczepionkę AstraZeneca bez wahania. Jednak przedstawiciele rządu dotychczas nie przyjęli publicznie szczepionki, gdyż mają one przede wszystkim chronić seniorów. - Nie miałbym żadnych wątpliwości, aby publicznie się zaszczepić - zapewnił Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przypomniał również, że Polska nie zawiesiła stosowania szczepionek AstraZeneca, ponieważ w żadnym kraju nie potwierdzono zależności między szczepieniem a zakrzepicą. - Po raz kolejny okazało się, że decyzje podejmowane nie pod wpływem emocji, ale w oparciu o fakty, są trafione - podsumował minister zdrowia.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Zdjęcie ilustracyjneZmiany w szczepieniach AstrąZeneką? Decyzja może zapaść jutro

Europejskie kraje wznawiają szczepienia preparatem AstraZeneca

Po uznaniu szczepionki AstraZeneca przez EMA jako bezpieczną, europejskie kraje podjęły decyzję o wznowieniu szczepień tym preparatem. Takie sygnały napływają m.in. z Bułgarii, Francji, Łotwy, Niemiec i Włoch.

Jens Spahn, minister zdrowia Niemiec ogłosił w czwartek, że szczepienia preparatem AstraZeneca zostaną wznowione już w piątek. - Analiza EMA potwierdziła podjęte przez nas działania. Słuszne było zawieszenie szczepień jako środek ostrożności do czasu, gdy kumulacja przypadków z tym bardzo rzadkim typem zakrzepicy mogła zostać przeanalizowana - skomentował Jens Spahn, którego słowa cytuje serwis Deutsche Welle.

Więcej o: