Premier Morawiecki zachęca do szczepienia się preparatem AstryZeneki. "Jest bezpieczna"

- Ważny jest dzisiejszy komunikat wydany przez Europejską Agencję Leków, która mówi, że szczepionka AstryZeneki jest bezpieczna - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Ona może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa tak dobrze albo niemal tak dobrze jak inne szczepionki - dodał.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przekroczeniu granicy 27 tys. zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w ciągu doby. Tego samego dnia, Europejska Agencja Leków (EMA) wydała komunikat w sprawie preparatu AstryZeneki.

- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Korzyści szczepionki zdecydowanie przeważają nad ryzykiem. [...] Szczepionka nie jest w żaden sposób powiązana ze zwiększeniem liczby przypadków zakrzepowych - powiedziała Emer Cooke, szefowa EMA. 

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Premier Morawiecki: AstraZeneca może ograniczyć transmisję wirusa

Do tych informacji odniósł się w czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Na skutek pewnego rodzaju splotu okoliczności, ale też plotek i pewnych problemów, nazwijmy to natury medialnej, od kilku, kilkunastu dni pojawiają się wątpliwości dotyczące szczepionki AstryZeneki - powiedział premier. 

- Dlatego tak ważny jest dzisiejszy komunikat wydany przez Europejską Agencję Leków, która mówi, że szczepionka AstryZeneki jest bezpieczna […] Ona może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa tak dobrze albo niemal tak dobrze jak inne szczepionki - stwierdził.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w państwowych magazynach znajduje się więcej szczepionek AstryZeneki, niż zakładał jeszcze dwa tygodnie temu plan szczepień. - Chciałbym zachęcić wszystkich, którzy zgodnie z harmonogramem, procedurami, mogą zostać szczepieni, żeby wykorzystać tę szczepionkę, która jest dzisiaj dostępna - dodał. 

- Widzimy, że niektóre kraje, które wstrzymały szczepienie tym preparatem, wracają do procesu szczepień. To jest bardzo ważne, ponieważ każde 100, 500 tys. zaszczepionych osób statystycznie obniża prawdopodobieństwo transmisji wirusa - powiedział. 

Pandemia koronawirusa. Rehabilitacja ozdrowieńców w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii. Poznań, 1 lutego 2021COVID. Dyrektor szpitala o pacjentach: Coraz młodsi ludzie, coraz cięższe stany

EMA wydała komunikat o szczepionce AstryZeneki

Europejska Agencja Leków wydała komunikat w sprawie szczepionki AstryZeneki w odpowiedzi na doniesienia o wystąpieniu zakrzepów krwi u osób, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 preparatem tej firmy. Takie doniesienia doprowadziły część unijnych krajów do wstrzymania podawania szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu.  

Przewodnicząca EMA poinformowała, że eksperci uważnie przeanalizowali informacje z państw członkowskich o przypadkach zakrzepowo-zatorowych. Powiedziała, że na podstawie wyników badań eksperci stwierdzili, że szczepionka AstryZeneki nie jest powiązana ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi. Dodała też, że Europejska Agencja Leków nie stwierdziła problemów z jakością, czy konkretną serią szczepionek AstryZeneki. 

Konferencja Europejskiej Agencji Leków na temat szczepionki Astra Zeneca: Jest bezpieczna - mówią eksperciEMA zdecydowała ws. szczepionki AstraZeneca. Preparat nie zostanie wycofany

Więcej o: