Czekają nas kolejne obostrzenia? Nieoficjalnie: Możliwy jest zakaz przemieszczania się

Od soboty 20 marca w całej Polsce zostaną zaostrzone restrykcje. To odpowiedź rządu na gwałtownie rosnącą liczbę zakażeń. Obostrzenia mogą jednak być jeszcze surowsze. Jeśli liczba przypadków przekroczy granicę 30 tys., w Polsce może być wprowadzony twardy lockdown. Onet informuje, że w Kancelarii Premiera trwają prace nad uregulowaniem zakazu przemieszczania się. Mógłby on wejść w życie jeszcze przed Wielkanocą.

W środę, kiedy dzienna liczba zakażeń przekroczyła granicę 25 tys., minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił powrót surowych obostrzeń w całej Polsce. Od soboty 20 marca zamknięte zostaną kina, teatry, hotele, siłownie, sauny, a działalność galerii handlowych zostanie ograniczona. Podczas konferencji prasowej Niedzielski zapowiedział, że jeśli ten ruch nie spowoduje wygaszenia albo przynajmniej spowolnienia trzeciej fali epidemii, to w następnym kroku "będziemy zamykać zupełnie wszystko". 

Zobacz wideo Konieczny: Pacjenci niecovidowi często trafiają do szpitala, gdy na pomoc jest za późno

Obostrzenia obejmą zakaz przemieszczania się? Może wejść w życie jeszcze przed Wielkanocą 

Z informacji, do których dotarł Onet, wynika, że Rada Medyczna przy premierze rekomenduje wprowadzenie jeszcze ostrzejszych obostrzeń na terenie całego kraju. Jako granicę, po której może nastąpić tylko twardy lockdown, rząd wyznaczył próg 30 tys. zakażeń w ciągu jednego dnia. 

Kolejne obostrzenia mogą objąć usługi takie jak salony fryzjerskie, kosmetyczne, ale również księgarnie, sklepy z elektroniką oraz artykułami budowlanymi. Możliwe jest również wprowadzenie zakazu przemieszczania się. Według informacji Onetu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwają pracę nad przygotowaniem prawnych uregulowań dla takiego zakazu. Jeśli liczba nowych zakażeń nie zacznie rosnąć, zakaz przemieszczania się mógłby zostać wprowadzony jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi, które wypadają na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia kwietnia.

- To będzie ostateczność, ale i na taki wariant zakazu przemieszczania się i pozostania w domach musimy być także przygotowani - powiedział jeden z ministrów rządu Mateusza Morawieckiego.

Pandemia koronawirusa. Rehabilitacja ozdrowieńców w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii. Poznań, 1 lutego 2021COVID. Dyrektor szpitala o pacjentach: Coraz młodsi ludzie, coraz cięższe stany

Prof. Horban: Przełamanie epidemii za 2-5 tygodni 

Prof. Andrzej Horban, szef Rady Medycznej przy premierze, powiedział na antenie RMF FM, że dopóki nie zostanie wynaleziony skuteczny lek, lockdown jest jedyną metodą na uniknięcie zakażenia.

- Jeżeli godzimy się na to, że w krótkim czasie, w ciągu 3 miesięcy umrze 15 proc. naszych obywateli w wieku powyżej siedemdziesiątego roku życia i 10 proc. obywateli pomiędzy sześćdziesiątym rokiem, a siedemdziesiątym, no to oczywiście nie róbmy niczego, poczekajmy, jak umrą - powiedział. 

Dodał, że według niego "przełamanie epidemii koronawirusa nastąpi w ciągu 2,4,5 tygodni".

- Będzie mniej zakażeń. Po pierwsze, zmniejszy się liczba podatnych, czyli tych, którzy mogą zachorować. Po drugie, mam nadzieję, że szczepionki zaczną działać - podkreślił prof. Horban.

106-latka nie dała się koronawirusowi. 'Albo zdrowa, albo szczęście od Boga' (zdjęcie ilustracyjne)106-latka nie dała się koronawirusowi. "Albo zdrowa, albo szczęście od Boga"

Więcej o: