EMA zdecydowała ws. szczepionki AstraZeneca. Preparat nie zostanie wycofany

Europejska Agencja Leków podjęła decyzję w sprawie szczepionki firmy AstraZeneca. Szczepienia preparatem wstrzymało kilkanaście państw po tym, jak u osób, które go przyjęły wykryto zakrzepy.

- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Korzyści szczepionki zdecydowanie przeważają nad ryzykiem. (...) Szczepionka nie jest w żaden sposób powiązana ze zwiększeniem liczby przypadków zakrzepowych, jednak komitet rekomenduje podnoszenie świadomości na temat możliwości ryzyka - powiedziała podczas konferencji prasowej Emer Cooke, szefowa EMA. Jak dodała, około siedem mln osób w Unii Europejskiej i 11 mln w Wielkiej Brytanii zostało zaszczepionych preparatem AstraZeneca. - Bardzo ważne, by nadal monitorować wszystkie efekty uboczne - podkreśliła szefowa EMA. 

Eksperci z Europejskiej Agencji Leków rekomendują, aby do ulotek dodać ostrzeżenie o zakrzepach dla lekarzy i pacjentów wraz z opisem zaobserwowanych przypadków.

Kontrowersje wokół szczepionki

Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca wstrzymały wcześniej między innymi Bułgaria, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia oraz Niemcy i kraje skandynawskie. Kontrowersje zaczęły się, gdy u kilkorga pacjentów w Danii i w Norwegii po podaniu szczepionki wykryto zakrzepy. We Włoszech prokurator regionu Piemont zabezpieczył niemal 400 tysięcy dawek szczepionki po śmierci jednego z zaszczepionych pacjentów. Światowa Organizacja Zdrowia twierdziła, że nie ma powodów do obaw. - Europejska Agencja Leków orzekła, że nie ma związku między szczepieniami a zakrzepami i że podawanie preparatu może być kontynuowanie, w czasie gdy trwa dochodzenie - mówił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Producent szczepionki, firma AstraZeneca, po raz kolejny podkreślił w oświadczeniu, że preparat jest bezpieczny. Koncern poinformował, że na 17 milionów dawek podanych na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wykryto 40 przypadków zakrzepów krwi. Szczepionka AstraZeneca była do tej pory podawana w 65 krajach na świecie.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"
Więcej o: