WHO: Na razie zalecamy kontynuowanie szczepień preparatem AstraZeneca

Korzyści z podawania szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca przewyższają związane z nią ryzyka; na razie zalecamy kontynuowanie szczepień tym preparatem - przekazała w środę WHO. Niektóre kraje UE czasowo wycofały się z użycia substancji po informacjach o możliwych skutkach ubocznych.

Niektóre kraje Unii Europejskiej w ramach środka zapobiegawczego czasowo zawiesiły używanie preparatu AstraZeneki po informacjach o rzadkich przypadkach zakrzepów krwi u osób, które przyjęły szczepionkę. WHO zaznacza, że inne kraje Wspólnoty, po analizie tych samych danych, zdecydowały się na kontynuację szczepień tą substancją.

Zobacz wideo Czy Polska rozważa odkupienie od innych krajów szczepionki firmy Astra Zeneca? "Nie ma decyzji ws. zawieszenia szczepień preparatem Astra Zeneca. Czekamy na decyzję EMA"

Światowa Organizacja Zdrowia: Korzyści ze szczepionki AstraZeneki przewyższają ryzyka

We wtorek szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że obecnie nic nie wskazuje na to, by szczepienia preparatem AstraZeneki spowodowały zakrzepy krwi. Dodała, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa, niż w przypadku całej populacji. Do 10 marca do EMA zgłoszono 30 takich przypadków na 5 mln zaszczepionych osób. Cooke zaznaczyła, że obecnie takich zgłoszeń jest więcej, ale trudno przedstawić konkretną liczbę.

Andrzej Trybusz Rząd nie zamyka kościołów. Były szef GIS: Bardzo poważny błąd

WHO przypomina, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest trzecią najpowszechniejszą na świecie chorobą układu krążenia, a przypadki zakrzepów krwi są częstą przypadłością medyczną.

"Podczas zakrojonych na szeroką skalę kampanii szczepień władze krajowe rutynowo sygnalizują ich możliwe niepożądane skutki uboczne. Nie musi to koniecznie oznaczać, że te zdarzenia są powiązane z samym szczepieniem, ale ich badanie jest dobrą praktyką" - tłumaczy WHO. Działający w ramach Organizacji komitet doradczy ds. bezpieczeństwa szczepionek dokładnie bada ostatnie dostępne informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania substancji AstraZeneki - dodało.

WHO upubliczni wyniki tego przeglądu, jak tylko zostanie zakończony - czytamy w dokumencie. Przekazano, że Organizacja pozostaje w kontakcie z EMA i krajowymi regulatorami na całym świecie w celu uzyskania najnowszych informacji dotyczących bezpieczeństwa szczepionki.

"Na tę chwilę, WHO uważa, że korzyści ze szczepionki AstraZeneki przewyższają ryzyka i rekomenduje kontynuacje szczepień" - brzmi konkluzja komunikatu Organizacji. (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Niedzielski o nowych obostrzeniach w całej Polsce: Jeśli one nie pomogą, będziemy zamykali wszystko Niedzielski. Jeśli nowe obostrzenia nie pomogą, będziemy zamykali wszystko

Więcej o: