Koronawirus. 90 proc. zakażeń w Wielkopolsce powoduje niebezpieczna brytyjska mutacja

Prawie 90 proc. osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa z Wielkopolski to zakażeni mutacją brytyjską - potwierdziły analizy przeprowadzone w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Brytyjska odmiana koronawirusa cechuje się podwyższoną śmiertelnością i nasilonymi objawami klinicznymi.
Zobacz wideo Rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę. Klasy 1-3 przejdą na nauczanie zdalne

Mutacja brytyjska, oznaczona symbolem B.1.1.7, została po raz pierwszy wykryta we wrześniu 2020 roku w Wielkiej Brytanii. Wariant ten zaczął szybko wypierać inne typy koronawirusa, gdyż jest bardziej zaraźliwy. Obecnie występuje już w ponad 100 krajach świata, częściej zakaża i zabija młodych ludzi.

Niedzielski o nowych obostrzeniach w całej Polsce: Jeśli one nie pomogą, będziemy zamykali wszystkoNiedzielski. Jeśli nowe obostrzenia nie pomogą, będziemy zamykali wszystko

Prof. Andrzej Pławski: w niektórych dniach wszystkie pozytywne próbki zawierały brytyjską mutację

Prof. Andrzej Pławski, kierownik Laboratorium Diagnostyki COVID-19 Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu powiedział, że w ostatnich dniach stwierdzono obecność brytyjskiej odmiany koronawirusa w prawie 90 proc. przypadków zakażeń.

- Są dni, w których wszystkie pozytywne próbki zawierają właśnie ten wariant wirusa - stwierdził w rozmowie z portalem epoznan.pl

Naukowiec wyjaśnił, że wirusy poddawane są naturalnej selekcji, a im bardziej są zaraźliwe, tym szybciej się rozprzestrzeniają i odnoszą większy sukces ewolucyjny.

Mutacja brytyjska, podobnie jak inny groźny szczep - południowoafrykański, powoduje więcej trwałych zmian w układzie oddechowym. Cechuje ją podwyższona śmiertelność - o 60 proc. wyższa niż pierwotnego koronawirusa i nasilone objawy kliniczne: bóle mięśni, stawów, ciężki kaszel

- powiedział prof. Andrzej Pławski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą"

Koronawirus. Trzecią falę pandemii powoduje głównie brytyjski wariant koronawirusa

1 marca na konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że za trzecią falą pandemii w Polsce stoi głównie brytyjska mutacja koronawirusa. Dodał, że badania przeprowadzone pod koniec lutego w województwie warmińsko-mazurskim wykazały, iż brytyjska mutacja koronawirusa odpowiadała za 70 proc. zachorowań. Podobne testy w województwie pomorskim pokazały, że udział odmiany brytyjskiej wynosił 77 proc.

Kraje UE wycofują szczepionkę AstraZeneca. Dworczyk: Część państw popadła w histerięKraje UE rezygnują ze szczepionki AstraZeneca. Dworczyk: Wpadły w histerię

W całej Polsce lockdown. Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia

Na konferencji prasowej we środę, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział lockdown w całej Polsce. Od soboty 20 marca zamknięte zostaną m.in. galerie handlowe, hotele, kina i baseny, natomiast uczniowie klas I-III na terenie całego kraju wrócą do nauki zdalnej. Adam Niedzielski zarekomendował również, aby w miarę możliwości przejść na pracę zdalną.

Nowe obostrzenia dla całej Polski będą obowiązywać do 9 kwietnia. W zależności od sytuacji epidemiologicznej, rząd będzie mógł przedłużyć lockdown.

Więcej o: