Lockdown w całej Polsce. Co z Wielkanocą? W kościołach będą obowiązywać limity

Od 20 marca do 9 kwietnia w Polsce będą obowiązywać nowe obostrzenia. W tym okresie wypadają święta wielkanocne. Co to oznacza dla wiernych? Czy kościoły zostaną zamknięte? Te wątpliwości rozwiał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaskutkowała lockdownem w całym kraju. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia. Przedstawiciel rządu poinformował, że w tym okresie swoją działalność będą musiały zawiesić m.in. hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, siłownie i obiekty sportowe. Minister powiedział także, że uczniowie klas I-III będą musieli wrócić do nauczania zdalnego, z kolei dorośli powinni w miarę możliwości przejść na pracę zdalną. 

Zobacz wideo Niedzielski: Prowadzimy systematyczne badania, które weryfikują udział mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie próbek

Lockdown w Polsce. W kościołach będą obowiązywać limity wiernych

W czasie, w którym będą obowiązywać zaostrzone obostrzenia, wypadają święta wielkanocne - w tym roku Wielkanoc wypada w niedzielę 4 kwietnia. Jeden z dziennikarzy biorących udział w konferencji prasowej zapytał ministra co z gromadzeniem się wiernych w kościołach.

- Na tę chwilę przyjęliśmy rozwiązanie, zgodnie z którym te obostrzenia, które funkcjonowały w tych czterech województwach [pomorskie, lubuskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie - red.], zostają rozszerzone na cały kraj. W ramach tych obostrzeń cały czas obiekty kościelne są dopuszczone do użytkowania, mamy tam normatywy, które ograniczają liczbę przebywających w kościele. Przypomnę, że jest to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych - powiedział minister zdrowia.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiLockdown w całym kraju. Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia

Adam Niedzielski nie wykluczył jednak, że w najbliższych tygodniach podejmowane będą kolejne decyzje dotyczące zaostrzenia zasad bezpieczeństwa. To, czy do Wielkanocy zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia, będzie zależeć od dalszego przebiegu epidemii w Polsce. 

"Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej - niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę" - czytamy na stronie gov.pl

Więcej o: