Lockdown w całym kraju. Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia

Zamknięte hotele i galerie handlowe, powrót do nauczania zdalnego, zalecana praca zdalna - takie regulacje ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Trzecia fala epidemii koronawirusa przyspiesza, dlatego rząd wprowadza ogólnokrajowy lockdown. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty 20 marca.

Konferencja na temat nowych obostrzeń rozpoczęła się o godzinie 15. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że 17  marca została przekroczona kolejna psychologiczna bariera - 25 tys. potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa. Stwierdził także, że dynamika zachorowań przyspiesza, a trzecia fala epidemii przyrasta. Z tego powodu rząd podjął "zdecydowane kroki". 

Zobacz wideo Rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę. Klasy 1-3 przejdą na nauczanie zdalne

Nowe obostrzenia w całej Polsce. Uczniowie z klas I-III wracają do nauki zdalnej

Adam Niedzielski wymienił cztery województwa, które są najciężej dotknięte przez koronawirusa: warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie i lubuskie. Minister stwierdził jednocześnie, że sytuacja w całym kraju się pogarsza, dlatego kolejne decyzje dotyczące obostrzeń będą dotyczyć całego kraju i nie będą różnicowały regionów. 

- Podjęliśmy decyzje, aby te same regulacje wprowadzić w całym kraju - powiedział Adam Niedzielski.

Od 20 marca do 9 kwietnia swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych - dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe.

Rząd podjął także decyzję o powrocie do nauczania zdalnego w klasach I - III na terenie całej Polski. Uczniowie będą uczyć się w domu co najmniej do 9 kwietnia. Kolejne decyzje dotyczące tej kwestii mają zapaść po Wielkanocy. Adam Niedzielski zarekomendował także, aby w miarę możliwości przejść na pracę zdalną. 

Egzamin lekarzy w Bydgoszczy"Nowy kompromis" w sprawie egzaminu specjalizacyjnego dla lekarzy

Więcej o: