Moderna rozpoczyna testy szczepionki przeciw COVID-19 na dzieciach. Obserwacje potrwają rok

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna rozpoczął testy wyprodukowanej przez siebie szczepionki przeciwko COVID-19 na dzieciach. Głównym celem badania ma być określenie, w jaki sposób na podanie preparatu zareagują niemowlęta.

Jak informuje "New York Times", Moderna zakwalifikowała do badań 6 750 dzieci ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Przyjmą one dwie dawki preparatu w odstępie 28 dni. W pierwszej fazie dawka 50 lub 100 mikrogramów podawana będzie dzieciom w wieku od 2 do 12 lat. W drugiej z kolei dzieci poniżej 2. roku życia otrzymają 25, 50 lub 100 mikrogramów substancji. Zwiększone dawki będą podawane po uprzednim zbadaniu reakcji na szczepionkę.

Szwecja i Łotwa wstrzymują szczepienia AstraZenecąSzwecja i Łotwa wstrzymują szczepienia AstraZeneką. Czekają na badania EMA

Wszystkie biorące udział w badaniu dzieci będą poddawane bacznej obserwacji pod kątem ewentualnych skutków ubocznych. W toku badań naukowcy będą również sprawdzać, czy przez cały okres szczepienia nie dojdzie do zakażenia. Obserwacje potrwają rok.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Kontrowersje związane z badaniami

Decyzja o badaniu najmłodszych wywołała szeroką dyskusję w środowisku wakcynologów. Dr David Wohl z kliniki szczepień przy Uniwersytecie Karoliny Północnej uważa, że testy powinno się zacząć od starszych dzieci. Dodał przy tym, że najmłodsze dzieci rzadko chorują na COVID-19, a u tych, które się zakażą najczęściej nie dochodzi do rozwinięcia się "zespołu pocovidowego".

Chorzów. 15 ampułek ze szczepionką przeciw COVID-19 zniknęło z przychodni. Sprawą zajęła się policjaSzef ARS: W poniedziałek do Polski powinno dotrzeć ponad 700 tys. dawek szczepionek

Moderna przeprowadza jednak również badania na starszych dzieciach. W osobnym badaniu naukowcy wzięli pod uwagę 3 000 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Podobne obserwacje prowadzą Pfizer i AstraZeneca.

Więcej o: