Media: Lockdown w całym kraju niemal pewny. Możliwe też dalej idące restrykcje w handlu

Rząd zamierza rozszerzyć restrykcje obowiązujące obecnie w czterech województwach na cały kraj - ustalili nieoficjalnie dziennikarze RMF FM. Na środę zaplanowano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego ma zapaść wstępna decyzja, jak daleko idące będą nowe obostrzenia.

Obecnie zaostrzone restrykcje dotyczą czterech województw. Pod koniec lutego wprowadzono je w woj.  warmińsko-mazurskiem, w minioną sobotę w woj. pomorskim, natomiast od poniedziałku objęły one również mieszkańców województw mazowieckiego i lubuskiego.

Zobacz wideo Wielkanoc bez spotkań rodzinnych? Marek Posobkiewicz komentuje

RMF FM: Lockdown ma zostać rozszerzony na obszar całego kraju

We wspomnianych województwach zamknięte są galerie handlowe (z wyjątkiem nielicznych sklepów) hotele, kina, teatry, baseny, boiska i inne obiekty sportowe, a nauka w klasach I-III prowadzona jest w trybie hybrydowym. 

Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM, w środę podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego może zapaść decyzja o rozszerzeniu obostrzeń na obszar całego kraju. 

"Jeszcze wczoraj rząd zastanawiał się, czy objąć obostrzeniami cały kraj, czy tylko część województw. Dziś już wiadomo, że obostrzenia obejmą całą Polskę. To koniecznie, bo zakażeń cały czas szybko przybywa, a ubywa - w dramatycznym tempie - dostępnych w szpitalach łózek" - czytamy na portalu rmf24.pl.

Dziennikarze rozgłośni poinformowali też, że w ramach rządu toczy się dyskusja o wprowadzeniu dodatkowych, jeszcze dalej idących obostrzeń w przypadku handlu, które mogłyby obowiązywać w okresie przedświątecznym. Mowa tu np. o zmniejszeniu limitu klientów, którzy mogą przebywać w sklepach wielkopowierzchniowych. 

Dostawa kolejnych szczepionek przeciwko COVID-19W piątek dostawa 65 tys. szczepionek od AstryZeneki, w sobotę 210 tys. od Moderny

Przypomnijmy, że zakaz działalności restauracji, siłowni i klubów fitness obowiązuje obecnie we wszystkich 16 województwach. 

Lockdown w całym kraju? Niedzielski: Decyzja zostanie podjęta do czwartku

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że decyzja dotycząca ewentualnego zaostrzenia obostrzeń w całym kraju zostanie podjęta do czwartku (rzecznik resortu zdrowia informował natomiast, że ma to nastąpić do końca tygodnia).

Niedzielski stwierdził również, że jeśli liczba zakażeń koronawirusem będzie wzrastać w stałym tempie, to wprowadzenie lockdownu będzie bardzo prawdopodobne.

Już teraz rząd bierze również pod uwagę zbliżający się okres świąteczny. Minister zdrowia tłumaczył, że "decydując o tym, co będzie się działo w najbliższym czasie, podejmiemy decyzję również o tym, co będzie się działo w czasie Wielkanocy".

Nieoficjalnie. Lockdown ponownie w całej Polsce? Najbliższe dni będą decydująceNieoficjalnie. Lockdown znów w całej Polsce? Najbliższe dni będą decydujące

Więcej o: