Małopolska. Brakuje karetek, do chorych przyjeżdża straż pożarna. Dostępnych tylko 20 respiratorów

Małopolska mierzy się z trzecią falą koronawirusa. Liczba chorych na COVID-19 rośnie, wolnych miejsc w szpitalach jest coraz mniej, respiratorów w niektórych miastach nie ma już w ogóle, a zamiast ambulansów wysyła się do chorych inne służby.

Zmarł 80-letni mężczyzna z Roczyn w Małopolsce. Nie było dla niego wolnej karetki. Wezwano strażaków, którzy przez prawie godzinę prowadzili reanimację, aż w końcu przyjechali ratownicy medyczni. Mężczyzny nie udało się uratować - pisze RMF24. System ochrony zdrowia w Małopolsce nie nadąża za rosnącą liczbą chorych.

Zobacz wideo Ratownik medyczny: Cały czas doświadczamy strachu o swoje życie

Powtórka z drugiej fali pandemii. Chorzy czekają dłużej, karetki nie przyjeżdżają

Powtarza się scenariusz z drugiej fali pandemii koronawirusa, kiedy do chorych wysyłano zamiast ambulansu inne służby, takie jak straż pożarną czy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ze względu na rosnącą liczbę zgłoszeń i wydłużony czas oczekiwania na przyjęcie w szpitalu, chorzy muszą również dłużej czekać na przyjazd ratowników, a karetki często muszą jeździć do placówek znacznie oddalonych od miejsca wezwania, jeśli akurat tam są wolne łóżka, gotowe na przyjęcie pacjentów.

Kraków. Nie ma już wolnych respiratorów

W Małopolsce wciąż jest 669 wolnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Liczba miejsc zwiększyła się po tym, jak kolejne szpitale - zgodnie z dyspozycją ministerstwa - przekształciły swoje oddziały na covidowe. 

Nadal jednak region mierzy się z deficytem respiratorów. W całym regionie wolnych jest tylko 20 takich urządzeń, w Krakowie nie ma ich już w ogóle. Krakowscy pacjenci, których stan wymaga maszyn wspomagających oddychanie, są transportowani do placówek w Chrzanowie lub w Dąbrowie Tarnowskiej.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 14 396 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 372 chorych na COVID-19. Najwięcej przypadków zakażeń odnotowano na Mazowszu, gdzie ich liczba wyniosła 2347. Województwo małopolskie było na czwartym miejscu pod względem liczby zakażeń - wykryto 1044 nowe przypadki. 

Więcej o: