Małopolska. Brakuje karetek, do chorych przyjeżdża straż pożarna. Dostępnych tylko 20 respiratorów

Małopolska mierzy się z trzecią falą koronawirusa. Liczba chorych na COVID-19 rośnie, wolnych miejsc w szpitalach jest coraz mniej, respiratorów w niektórych miastach nie ma już w ogóle, a zamiast ambulansów wysyła się do chorych inne służby.

Zmarł 80-letni mężczyzna z Roczyn w Małopolsce. Nie było dla niego wolnej karetki. Wezwano strażaków, którzy przez prawie godzinę prowadzili reanimację, aż w końcu przyjechali ratownicy medyczni. Mężczyzny nie udało się uratować - pisze RMF24. System ochrony zdrowia w Małopolsce nie nadąża za rosnącą liczbą chorych.

Zobacz wideo Ratownik medyczny: Cały czas doświadczamy strachu o swoje życie

Powtórka z drugiej fali pandemii. Chorzy czekają dłużej, karetki nie przyjeżdżają

Powtarza się scenariusz z drugiej fali pandemii koronawirusa, kiedy do chorych wysyłano zamiast ambulansu inne służby, takie jak straż pożarną czy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownik medyczny wypowiedział się na temat osób lekceważących pandemięGorzki wpis ratownik medyczny kończy: "Myślicie, że jesteście nieśmiertelni?"

Ze względu na rosnącą liczbę zgłoszeń i wydłużony czas oczekiwania na przyjęcie w szpitalu, chorzy muszą również dłużej czekać na przyjazd ratowników, a karetki często muszą jeździć do placówek znacznie oddalonych od miejsca wezwania, jeśli akurat tam są wolne łóżka, gotowe na przyjęcie pacjentów.

Kraków. Nie ma już wolnych respiratorów

W Małopolsce wciąż jest 669 wolnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Liczba miejsc zwiększyła się po tym, jak kolejne szpitale - zgodnie z dyspozycją ministerstwa - przekształciły swoje oddziały na covidowe. 

Wojewodowie szukają lekarzy. Wezwania dostają też medycy, którzy są zwolnieni z tego obowiązkuWojewodowie szukają lekarzy. Wyzywają nawet tych zwolnionych z obowiązku

Nadal jednak region mierzy się z deficytem respiratorów. W całym regionie wolnych jest tylko 20 takich urządzeń, w Krakowie nie ma ich już w ogóle. Krakowscy pacjenci, których stan wymaga maszyn wspomagających oddychanie, są transportowani do placówek w Chrzanowie lub w Dąbrowie Tarnowskiej.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 14 396 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 372 chorych na COVID-19. Najwięcej przypadków zakażeń odnotowano na Mazowszu, gdzie ich liczba wyniosła 2347. Województwo małopolskie było na czwartym miejscu pod względem liczby zakażeń - wykryto 1044 nowe przypadki.