Adam Niedzielski zapowiada zmiany w rozporządzeniu. Cukrzycy będą szczepieni wcześniej

Osoby z problemem cukrzycowym będą dopuszczone do szczepień w grupie 1B. Regulacje i zmiany rozporządzenia w tym zakresie będą w przyszłym tygodniu - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Radiu ZET ministra zdrowia zapytano w poniedziałek o kontynuowanie szczepień preparatem AstraZeneca. Wyjaśnił, że pracuje w porozumieniu z prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorzem Cessakiem, który jest polskim przedstawicielem w EMA. - W tym tygodniu ma odbyć się specjalne posiedzenie komitetu ryzyka, który będzie dokonywał oceny. Z tego co wiem, Francja i Niemcy wstrzymują szczepienie AstrąZeneką do czasu podjęcia decyzji przez ten komitet - powiedział Niedzielski.

Adam Niedzielski o szczepionkach AstraZeneca

Zapytany, co zrobi, jeśli EMA zarekomenduje zawieszenie szczepień tym preparatem, Niedzielski powiedział, że Polska będzie chciała zachować bezpieczeństwo w takim standardzie, w jakim gwarantuje to instytucja europejska. - Będziemy się zawsze indywidualnie przyglądali poszczególnym przypadkom, ponieważ mamy własne władze rejestracyjne. Poza tym prowadzimy własne rejestry niepożądanych odczynów poszczepiennych i je też weryfikujemy - zapowiedział.

Zobacz wideo Czy test na przeciwciała z dyskontu jest wiarygodny?

Przyznał, że jeden z przypadków śmiertelnych, skojarzony z podaniem szczepionki AstraZeneca, poddano szczegółowemu badaniu. - Zaangażowany był prokurator. Była sekcja zwłok i według tego badania nie było potwierdzenia żadnego związku z podaniem szczepionki AstraZeneca - wyjaśnił Niedzielski. - Musimy być bardzo ostrożnie, ale jednocześnie niepopadający w histerię - dodał.

Będą zmiany w rozporządzeniu dot. szczepień. Chodzi o cukrzyków

Pytany o uruchomioną w poniedziałek nową ścieżkę testowania na obecność koronawirusa, szef resortu zdrowia powiedział, że po pierwszej godzinie było już 13 tys. chętnych do wykonania badania. W czasie rozmowy kontynuowanej na stronie internetowej Radia ZET, Niedzielski pytany był również o szczepienie cukrzyków, bo nie zostali oni włączeni do grupy osób przewlekle chorych. Odpowiedział, że ten temat poruszany był w czasie poniedziałkowego spotkania z Rady Medycznej. - Osoby z problemem cukrzycowym będą dopuszczone do szczepień w grupie 1B. Regulacje i zmiany rozporządzenia w tym zakresie będą w przyszłym tygodniu - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Wyjaśnił, że na razie nie ma decyzji, dla jakiej grupy będzie szczepionka firmy Johnson & Johnson. Przyznał, że w czasie dyskusji padła propozycja, by otrzymywali ją m.in. ozdrowieńcy. Powiedział, że zgodnie ze wstępnymi deklaracjami firmy Johnson & Johnson jej szczepionki trafią do Polski od połowy kwietnia. Pytany o paszport covidowy Niedzielski oświadczył, że nie jest zwolennikiem nazywania zaświadczenia o przebytym szczepieniu - paszportem.

- Paszport to jest dokument, który pozwala nam np. przekraczać granice i może to się kojarzyć z tym, że osoba niezaszczepiona jest pozbawiona pewnych praw. To nie jest ten moment. My na forum europejskim zgłaszaliśmy, że to sformułowanie jest niewłaściwe, ale uważam, że ten certyfikat powinien być wydawany w międzynarodowym standardzie tak, żeby władze poszczególnych krajów mogły podejmować decyzje oparte na standardowym dokumencie - powiedział szef resortu zdrowia.

---

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: