Dostawa szczepionek firmy Pfizer. 15 marca do Polski trafi niemal 400 tys. dawek

Kolejna dostawa szczepionek powinna trafić do Polski dziś (15 marca). Zgodnie z harmonogramem dostarczonych zostanie niemal 387 tys. dawek szczepionek firmy Pfizer. A w połowie tygodnia przewidywana jest dostawa ok. 210 tys. dawek szczepionki od Moderny, przekazał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski w rozmowie z PAP.

Kolejna dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 ma trafić do Polski w poniedziałek, 15 marca. Będzie to niemal 387 tys. dawek preparatu firmy Pfizer, które zostaną wykorzystane do szczepienia seniorów w punktach populacyjnych. W połowie tygodnia możemy oczekiwać natomiast kolejnej dostawy od Moderny – ok. 210 tys. dawek.  

Pfizer produkuje obecnie więcej dawek, niż zakładano

W ostatnim czasie zmniejszone zostały dostawy szczepionki AstraZeneca. W piątek (12 marca) koncern poinformował, że do końca pierwszego kwartału do Unii Europejskiej trafi ok. 30 milionów dawek. To zaledwie jedna trzecia zobowiązań umownych, informuje portal bankier.pl. Wiadomość ta wzbudziła obawę o realizację unijnego programu szczepień w pierwszym kwartale. Firma Pfizer produkuje jednak o wiele więcej szczepionek niż zaplanowano, dlatego dostarczonych zostanie więcej szczepionek tego koncernu.  

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

- Dobra wiadomość jest taka, że opóźnienia w dostawach koncernu AstraZeneca, co samo w sobie jest nie do zaakceptowania, nie będą mieć wpływu na unijny program szczepień i w pierwszym kwartale wszystko będzie na czas - mówił unijny komisarz ds. Rynku wewnętrznego Thierry Breton w rozmowie z francuską stacją radiową Europe 1. - Pfizer produkuje bowiem znacznie więcej niż zaplanował, a to oznacza, że dostarczy nam więcej szczepionek - dodał.  

Szczepienia przeciwko COVID-19Prezeska Pfizer Polska: Zapanowanie nad pandemią w 2021 r. to realny scenariusz

Kilka dni temu Komisja Europejska informowała o porozumieniu z koncernem w sprawie dostaw na najbliższe dwa tygodnie, zgodnie z którym do całej Unii Europejskiej trafi cztery miliony dodatkowych dawek, które wyprodukowane zostały przez BionTech oraz Pfizer.  

Osiągnęliśmy porozumienie z BioNTech-Pfizer na dostawę czterech milionów dodatkowych dawek szczepionek przeciw COVID-19 dla krajów UE w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Pomoże to uporać się z ogniskami koronawirusa i ułatwi swobodne przemieszczanie się na granicach .

- informowała na Twitterze Komisja Europejska

W ostatnim tygodniu marca do Polski trafi ponad 300 tys. dawek szczepionki 

Jak wygląda kwestia kolejnych dostaw do Polski? W ostatnim tygodniu marca do Polski trafi dodatkowych 335 tys. dawek szczepionki, informował z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w środę 10 marca. Cały aktualny harmonogram dostaw dostępny jest na gov.pl.

4 mln dodatkowych dawek szczepionek BioNTech i Pfizer trafi do Unii Europejskiej (zdjęcie ilustracyjne)4 mln dodatkowych dawek szczepionek Pfizer trafi do Unii Europejskiej

Szczepionki Johnson&Johnson - w drugim kwartale

Dworczyk informował również, że w drugim kwartale 2021 r. do Polski ma dotrzeć 15 mln szczepionek. 2,5 mln z nich to preparaty firmy Johnson&Johnson. Zdaniem szefa Kamcelarii Premiera, jeśli producenci wywiążą się z umów, program szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce przyspieszy.  

Więcej o: