Kraska o prognozach na najbliższe dni: Zdecydowanie więcej zakażeń niż w poprzednich tygodniach

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek rano w TVP1, że w tym tygodniu można spodziewać się kolejnych wzrostów pod względem liczby nowych zakażeń koronawirusem. Jak zaznaczył, główną przyczyną takiej sytuacji jest brytyjska odmiana koronawirusa.

- Trzecia fala jest zupełnie inna niż jesienna, druga. W tej chwili zaczyna dominować brytyjska odmiana koronawirusa, bardziej zakaźna, która powoduje, że młodsi ludzie trafiają do szpitali, ale także przebieg tego schorzenia jest cięższy niż klasycznego koronawirusa - mówił w "Kwadransie politycznym" w TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jak dodał, nowa mutacja "zagościła chyba na dobre w Polsce". - W niektórych rejonach 60-70 proc. nowych zakażeń jest spowodowanych przez tą mutację - skomentował Kraska.

Średni wiek pacjenta w szpitalach covidowych to 62 lata, w ciągu 2 miesięcy obniżył się prawie o 2 lata. - Na pewno szczepienie seniorów 70+ przyczyniło się do tego, że tych osób starszych jest w szpitalach zdecydowanie mniej - wyjaśnił.

- Z symulacji rozpisanych na ten tydzień widzimy, że tych nowych zakażeń w ciągu dnia na pewno będzie zdecydowanie więcej niż w poprzednich tygodniach - powiedział wiceminister, odnosząc się do codziennie ogłaszanej liczby nowych przypadku zakażeń. 

Do tej pory w Polsce zostało wykonanych ponad 4,5 mln szczepień (jedną, a także obiema dawkami).

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

Koronawirus. Obostrzenia w czterech województwach

Od poniedziałku w województwach mazowieckim i lubuskim wróciły niektóre obostrzenia koronawirusowe. Będą obowiązywały na razie do 28 marca. Na powrót do zasad, które obowiązywały już przed kilkoma tygodniami, zdecydowano się w związku ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19. Zaostrzone zasady obowiązują też od 27 lutego na Warmii i Mazurach, a od ostatniej soboty na Pomorzu.

W tych czterech województwach uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą uczestniczyć w zajęciach organizowanych w trybie hybrydowym - część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część zdalnie. Zawieszona została działalność basenów, hoteli, teatrów, muzeów, galerii sztuki, kin i obiektów sportowych. Nie działają także sauny, solaria i kasyna. Ograniczono działalność centrów handlowych do sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. Nadal będą mogły działać usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie.

Więcej o: