15 marca ruszyły szczepienia dla osób przewlekle chorych. Kto zalicza się do tej grupy?

Szczepienia dla osób przewlekle chorych rozpoczęły się w poniedziałek 15 marca. Grupa liczy około 150 tys. osób. Kto się do niej zalicza oraz gdzie będą przeprowadzane szczepienia?

Rejestracja dla osób przewlekle chorych ruszyła 10 marca, natomiast w poniedziałek 15 marca rozpoczęły się same szczepienia. Większość pacjentów powinna otrzymać skierowanie automatycznie. Jak przypomina rząd, w niektórych przypadkach zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym w celu zweryfikowania, czy na pewno pacjent kwalifikuje się do szczepienia oraz - w jakim terminie.  

Szczepienia przeciw COVID-19. Dla osób przewlekle chorych Moderna oraz Pfizer

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe zostały zakwalifikowane jako grupa 1B. To pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia są narażeni na ciężki przebieg COVID-19. Zgodnie z zaleceniami resortu zdrowia powinny one otrzymać preparaty mRNA – Moderny oraz Pfizera.  

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Pacjenci przewlekle chorzy, którzy są narażeni na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem, zaliczający się do grupy 1B to: 

  • pacjenci, którzy są dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, 
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Osoby, które zostały wymienione powyżej, powinny otrzymać skierowania automatycznie. Grupa została jednak rozszerzona o dodatkową grupę pacjentów, którzy sami muszą postarać się o skierowanie. Są to:

  • pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia;
  • pacjenci, którzy oczekują na przeszczep w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134).

Michał DworczykDworczyk: W ciągu godziny na szczepienie zapisało się 100 tysięcy 69-latków

Osoby, które zostały dodane do grupy 1B w terminie późniejszym, nie otrzymują skierowania automatycznie. Muszą same zgłosić się po skierowanie do lekarza prowadzącego lub lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Można to zrobić w formie konsultacji telefonicznej, e-wizyty lub spotkania osobistego.  

Szczepienie przeciw COVID-19. Co zrobić, gdy nie wiemy, czy wystawiono e-skierowanie?  

Najszybszą oraz najprostszą metodą będzie sprawdzenie tej informacji na Internetowym Koncie Pacjenta. Drugą możliwością jest telefon na infolinię pod numer 989. Trzecia opcja to konsultacja z lekarzem, który może zweryfikować informacje w systemie gabinet.gov.pl. 

Szczepionka AstraZenecaAstraZeneca: nie ma dowodów na zwiększone ryzyko zakrzepów krwi z powodu szczepionki

Gdzie odbywają się szczepienia dla osób przewlekle chorych?

Szczepienia w przypadku pacjentów dializowanych przeprowadzane są w centrach dializ. Pacjenci onkologiczni, którzy nie są obecnie hospitalizowani, mogą przyjąć preparat w populacyjnych punktach szczepień, hospitalizowani natomiast – na miejscu w centrach onkologii. Osoby mechanicznie wentylowane, które nie mają możliwości przyjęcia szczepionki stacjonarnie z uwagi na swój stan zdrowia,  mogą otrzymać swoją dawkę w domu przez zespół wyjazdowy.  

Zasada odraczania szczepienia o sześć miesięcy w przypadku przejścia zakażenia wirusem nie jest stosowana w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi.  

Więcej o: