Teleporady - od poniedziałku zmiany. Kto już nie skorzysta z konsultacji telefonicznej?

Od poniedziałku 15 marca zmieniają się zasady teleporad. Z konsultacji "na odległość" nie skorzystają m.in. osoby, u których istnieje ryzyko rozwijania się choroby nowotworowej, dzieci do 6 roku życia, przewlekle chorzy, których stan zdrowia się pogorszył.
Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

"Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście" - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski

Sopot. Zdj. ilustracyjneTrudna sytuacja na Pomorzu. W szpitalach zaczyna brakować łóżek i lekarzy

Od poniedziałku 15 marca wchodzą nowe przepisy ws. teleporad

Nowelizację rozporządzenia szefa resortu zdrowia z 5 marca w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej opublikowano w poniedziałek 8 marca w Dzienniku Ustaw. Przepisy weszły w życie 15 marca po upływie 7 dni od dnia ich ogłoszenia. Od poniedziałku z teleporad w ogóle nie będzie mogło korzystać kilka grup pacjentów.

  • pacjenci odbywający pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ,
  • pacjenci przewlekle chorzy, u których stan zdrowia się pogorszył lub doszło do zmiany objawów,
  • pacjenci, u których podejrzewana jest choroba nowotworowa,
  • pacjenci lub jego opiekun nie wyrazi zgody na odbycie jej w formie zdalnej,
  • dziecka do 6. roku życia.

Wyjątek w tym ostatnim przypadku stanowi "porada kontrolna w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, której udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego". Dodatkowo porada telefoniczna nadal będzie realizowana w przypadku, gdy u pacjenta zachodzi podejrzenie, zakażenia koronawirusem.

Zmiany w teleporadach 

- Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego - powiedział Adam Niedzielski. Teleporady mogą być w dalszym ciągu formą kontaktu z medykiem dla pozostałych osób, jednak polityk podkreśla, że jeśli pacjent chce odbyć tradycyjną wizytę, lekarz ma obowiązek przyjąć go w gabinecie.

Adam NiedzielskiNiedzielski wzroście zachorowań: Czekają nas trudne tygodnie

Więcej o: