Trudna sytuacja na Pomorzu. W szpitalach zaczyna brakować łóżek i lekarzy

W niedzielę ministerstwo zdrowia przekazało informację o 1318 nowych zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatniej doby w województwie pomorskim. Gdański szpital tymczasowy funkcjonuje zaledwie tydzień, ale już ma komplet pacjentów.

Sytuacja pandemiczna w województwie pomorskim nie ulega poprawie. Lekarze alarmują o zmniejszającej się liczbie dostępnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. 8 marca na Amber Expo w Gdańsku otwarto szpital tymczasowy. Jak podaje gdansk.pl, wystarczyło zaledwie kilka godzin, by w szpitalu zapełniły się wszystkie dostępna łóżka. Placówka zawnioskowała o kolejne miejsca dla pacjentów z COVID-19.

- Sytuacja na całym Pomorzu jest trudna. Wystarczy podzwonić po szpitalach, by dowiedzieć się, że chorych jest bardzo dużo. Zdarza się, że w naszym szpitalu im. Mikołaja Kopernika na 30 łóżek nie ma ani jednego wolnego - mówi portalowi gdansk.pl Katarzyna Brożek, rzeczniczka prasowy Spółki COPERNICUS.

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

Koronawirus na Pomorzu

W niedzielę ministerstwo zdrowia przekazało informację o 1318 nowych zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatniej doby województwie pomorskim. "W ciągu minionego tygodnia na Pomorzu przybywały średnio 52 zakażenia COVID-19 dziennie w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Tymczasem średnia dla Polski wynosi 41" - donosi trójmiejska "Gazeta Wyborcza". W ostatnim czasie codziennie na Pomorzu odnotowuje się około półtora tysiąca nowych przypadków zachorowań.

Z powodu wzrostu liczby zakażeń lekarze spodziewają się znacznego zwiększenia liczby pacjentów, którzy będą przyjmowani do szpitali za około 10 dni - stwierdził Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w rozmowie z TVN24.

Najistotniejszym problemem, który istnieje, to przede wszystkim brak personelu. Głównie anestezjologów, pielęgniarek i obsługi do respiratorów. To największy problem

- dodaje Karpiński.

Obostrzenia w województwie pomorskim

Od soboty 13 marca na Pomorzu zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii.  Zamknięto między innymi: teatry, muzea, galerie sztuki, kina, kluby fitness, siłownie, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające i kasyna. Galerie handlowe będą działać na zaostrzonych zasadach, otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i sklepy z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe czy pralnie. Dzieci w klasach I-III zostaną objęte nauką hybrydową. Zaostrzone rygory sanitarne będą obowiązywać co najmniej do 28 marca.

Więcej o: