Prof. Piotr Rzymski o szczepionkach: Nie wybrzydzajmy. Gdybym na obiad zjadł łososia...

Piotr Rzymski, biolog medyczny z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zapewnił, że wszystkie szczepionki autoryzowane na terenie UE, w tym AstraZeneka, są bardzo skuteczne. - Gdybym na obiad zjadł łososia, a po tym obiedzie wystąpiłby u mnie zator płucny, to nie znaczy, że łosoś jest odpowiedzialny za ten incydent i w całym kraju należy wstrzymać jego sprzedaż - mówił ekspert odnosząc się do incydentów po zaszczepieniu AstraZeneką.
Zobacz wideo Czas między przyjęciem dwóch dawek szczepionki ma zostać wydłużony według zaleceń rady medycznej

- Wszystkie cztery autoryzowane na terenie Unii Europejskiej szczepionki mają wysoki stopień skuteczności. Są one dobrym orężem w walce z pandemią - powiedział w Polsat News prof. Piotr Rzymski.

Prof. Piotr Rzymski o zatorach po AstraZenece: Nie ma mowy o związku przyczynowo-skutkowym

- Nie wybrzydzajmy w kwestii producenta szczepionek. Ważne, żeby się zaszczepić - podkreślił w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News prof. Piotr Rzymski. Biolog odniósł się również do przypadków powstawania zakrzepów krwi u kilku osób zaszczepionych preparatem AstraZeneki. Sytuacja ta spowodowała, że część społeczeństwa straciła zaufanie do tego preparatu. - W badaniach klinicznych preparatu AstraZeneki nie obserwowano incydentów zakrzepowo-zatorowych. 22 przypadki na 3 mln zaszczepionych to częstość, która nie odbiega od częstości tego typu incydentów w ogólnej populacji. Tej sytuacji przyglądają się instytucje regulatorowe, w tym Europejska Agencja Leków, która konkluduje, że nie ma mowy o związku przyczynowo-skutkowym, ale o korelacji - powiedział.

"Wstrzymanie szczepień AstraZeneką jest nieuzasadnione"

Profesor Rzymski zapytany o decyzję o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneki w niektórych krajach uznał, że "zgodnie z obecną wiedzą było to nieuzasadnione". - Rozumiem, że zastosowano regułę nadmiernej ostrożności - powiedział. - Gdybym na obiad zjadł łososia, a po tym obiedzie wystąpiłby u mnie zator płucny, to nie znaczy, że łosoś jest odpowiedzialny za ten incydent i w całym kraju należy wstrzymać sprzedaż - przekonywał prof. Rzymski. I dodał, że "korzyść ze szczepienia jakimkolwiek preparatem w tym AstraZeneką jest ogromna".

Liczba zakażeń w ciągu ostatniej dobry

Według danych resortu zdrowia w ciągu ostatniej doby wykryto kolejnych 21 049 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarły 343 osoby. W sumie od początku pandemii potwierdzono 1 889 360 zachorowań. Do tej pory zmarło 47 068 pacjentów. Zajętych jest 2011 respiratorów z 2830 dostępnych. Aktualnie 296 141 osób w Polsce jest chorych na COVID-19.

Więcej o: