Dworczyk: Żadne instytucje nie wydały rekomendacji, by wycofać szczepionkę AstraZeneca

- Żadne instytucje europejskie, światowe czy polskie, które zajmują się bezpieczeństwem leków nie wydały rekomendacji, by wycofać szczepionkę AstraZeneca - mówił Michał Dworczyk na antenie Polsat News.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień w sobotę odpowiadał na pytania dotyczące sytuacji pandemicznej w kraju na antenie Polsat News. Polityk przyznał, że sobotnia Rada Medyczna była poświęcona wzrostowi zakażeń koronawirusem obserwowanym w ciągu ostatnich dni. Dworczyk oznajmił, że bieżąca sytuacja jest "dużym wyzwaniem dla służby zdrowia". Szef KRPM tłumaczył, że szpitale tymczasowe, które są uruchamiane stanowią "bufor bezpieczeństwa".

Sytuacja jest trudna, chorych przybywa, również tych, którzy wymagają hospitalizacji

- oznajmił Michał Dworczyk w Polsat News.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada

Szczepionki AstraZeneca

Michał Dworczyk stwierdził, że niektóre kraje wstrzymały szczepienie preparatem firmy AstraZeneca. Polityk tłumaczył, że podobnie jak w Polsce, trwają tam badania dotyczące powiązań preparatu z ciężkimi odczynami poszczepiennymi.

- Trwają badania, które jak na razie wskazują brak powiązania tych ciężkich odczynów niepożądanych po podaniu pacjentom szczepionki. Absolutnie takich rekomendacji nie ma. Lekarze jednym głosem mówią, że trzeba się szczepić, korzystać ze szczepionki AstraZeneca - dodał polityk. - Ta szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, ma też dobre wskaźniki, jeśli chodzi w ogóle o ochronę przed zachorowaniem - mówił Michał Dworczyk. Koordynator Narodowego Programu Szczepień zaznaczył, że wiele osób jest zaniepokojonych doniesieniami na temat szczepionki, ale jak na razie nie widać "zasadniczego spadku zainteresowania szczepieniami".

Żadne instytucje europejskie, światowe czy polskie, które zajmują się bezpieczeństwem leków, nie wydały rekomendacji, by wycofać szczepionkę AstraZeneca

- oznajmił Michał Dworczyk.

Spora dostawa szczepionek do Polski

Michał Dworczyk oznajmił, że "pojawiły się deklaracje dotyczące transportu do Polski dużych ilości szczepionek". Jeśli przewidywania się potwierdzą, to istnieje możliwość przyspieszenia programu szczepień. - W drugim kwartale nastąpi bardzo duże przyspieszenie dostaw szczepionki, a trzecim kwartale nie powinno być już absolutnie żadnych problemów z dostępnością szczepionek wszystkich firm - zadeklarował polityk.

- W dużej części są to szczepionki firmy Pfizer i Moderna. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w ostatnich dni kilkukrotnie z panią przewodnicząca Ursulą von Der Leyen i dostaliśmy obietnice, że dodatkowe szczepionki w Polsce się pojawią. Na drugi kwartał firma Pfizer/BioNTech też przesłała nam dobrze zapowiadające się wolumeny szczepionek - stwierdził koordynator Narodowego Programu Szczepień. Jak tłumaczył, obecnie nie ma poważnych ofert zakupów szczepionek spoza Unii Europejskiej. Polityk przyznał, że kluczową kwestią jest ewentualny termin dostawy preparatu do Polski.

Dworczyk był również pytany o to, co sądzi na temat testów badających obecność przeciwciał na koronawirusa, które będą dostępne w niektórych sklepach. - Mogę powtórzyć opinię lekarzy, wprawdzie taki test pokazuje, czy ktoś posiada przeciwciała, ale nie wykazuje ich ilości - mówił Dworczyk. - Test nie wskazuje, czy osoba ma odporność dzięki posiadanym przeciwciałom, czy jej nie ma - podsumował polityk.

Więcej o: