Reuters: AstraZeneca dostarczy 30 mln dawek do UE w I kwartale, jeśli EMA zatwierdzi jej fabrykę

AstraZeneca zobowiązała się dostarczyć krajom UE 30 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 do końca marca, ale zależy to od zatwierdzenia przez Europejską Agencję Leków (EMA) dostaw preparatu z fabryki w Holandii - podał w sobotę Reuters, powołując się na wewnętrzny dokument koncernu.

Jak poinformowała agencja, za dokumentem datowanym na 10 marca, chodzi o fabrykę w Lejdzie, która należy do podwykonawcy AstraZeneki, firmy Halix.

30 mln szczepionek AstryZeneki do końca marca, jeśli EMA zatwierdzi fabrykę

EMA potwierdziła Reutersowi, że fabryka nie została jeszcze zatwierdzona i odmówiła wskazania, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie. Według urzędnika UE zbliżonego do procesu decyzyjnego, na którego powołuje się agencja, decyzja może zapaść pod koniec marca. Z dokumentu AstraZeneki wynika, że możliwy termin to 25 marca.

Zobacz wideo Biznes od roku walczy z pandemią. Jakich rozwiązań szukają firmy?

Nie jest jasne, czy opóźnienie w zatwierdzeniu zakładu w Lejdzie wpłynie na dostawy szczepionek AstraZeneki do krajów UE także w drugim kwartale.

Fabryka Halix jest jedną z czterech wskazanych jako producenci szczepionki opracowanej przez AstraZenecę dla UE w umowie zawartej w sierpniu ub.r. przez ten brytyjsko-szwedzki koncern i Komisję Europejską. Źródła w instytucjach UE przekazały Reutersowi, że tylko jedna fabryka faktycznie dostarczała szczepionki - pozostałe dwie, które znajdują się w Wielkiej Brytanii, nie eksportowały produktu poza granice tego kraju.

USA. Prywatna klinika szczepiła pacjentów przeciwko COVID-19... powietrzemUSA. Prywatna klinika szczepiła pacjentów przeciwko COVID-19... powietrzem

70 mln dawek do czerwca

W piątek AstraZeneca poinformowała, że w pierwszym kwartale br. dostarczy do UE 30 mln dawek swojej szczepionki przeciw COVID-19. W lutym firma zobowiązywała się dostarczyć w tym czasie 40 mln dawek; pierwotne zobowiązanie wynikające z umowy z UE opiewa na 90 mln dawek.

W wydanym w piątek oświadczeniu firma zadeklarowała, że w okresie od kwietnia do czerwca zamierza przekazać UE 70 mln dawek (według wcześniejszych ustaleń miało ich być 180 mln). Po stwierdzeniu przypadków powstawania zakrzepów krwi u niewielkiego odsetka zaszczepionych preparatem AstraZeneki pojawiły się o obawy o bezpieczeństwo stosowania tego produktu. Koncern zapewnia, że bezpieczeństwo jej szczepionki jest weryfikowane w ramach kontynuowanych badań klinicznych.

Szczepienia przeciw COVID-19 produktem AstraZeneki wstrzymano m.in. w Norwegii, Danii, Austrii, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu, we Włoszech, a także w Tajlandii. Inne kraje, m.in. Francja i Szwecja, nie zdecydowały się na taki krok, oceniając, że nie ma obecnie wystarczających powodów, aby zaprzestać szczepień. (PAP)

skib/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: