Lekarz: Coraz młodsi i bardziej otyli pacjenci trafiają na oddział covidowy

- Coraz młodsi i otyli pacjenci, którzy jednocześnie uważają się za zdrowych, trafiają na oddział covidowy - alarmuje dyrektor ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA dr Krzysztof Czarnobilski. W placówce tej prawie wszystkie łóżka dla zakażonych są zajęte.

W szpitalu MSWiA w Krakowie ze 106 wolnych łóżek wolne są tylko trzy.

Sytuacja jest dynamiczna, jednak w ostatnich dniach mamy prawie wszystkie miejsca zajęte

- powiedział PAP dyrektor ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA dr Krzysztof Czarnobilski.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Szpital Amber ExpoCoraz więcej zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19

Zaalarmował, że do szpitala trafiają coraz młodsi pacjenci, a także coraz częściej pacjenci z otyłością, którzy jednocześnie nie mają w wywiadzie stwierdzonych poważnych chorób współistniejących.

- Otyłość niekorzystanie wpływa na przebieg covidu. Zauważamy też coraz częściej, że niektórzy pacjenci, mimo dolegliwości, uważają się za zdrowych. Ciężki przebieg zapalenia płuc przy koronawirusie nieraz powodują choroby, których pacjenci nie mają zdiagnozowanych, np. często przebiegające skrycie choroby tkanki łącznej - powiedział lekarz.

Podkreślił, że przebieg covidu może być nieprzewidywalny.

- Jeden z naszych ostatnich pacjentów trafił do nas rano w stanie ogólnie dobrym. Miał zdiagnozowaną chorobę niedokrwienną serca. Wieczorem jego płuca były już w dramatycznym stanie i wymagał podpięcia do respiratora - mówił.

Mimo wszechstronnej terapii, podawania leków, w tym z osocza ozdrowieńców, chorych nie zawsze udaje się uratować.

W Małopolsce, zgodnie z danymi urzędu wojewódzkiego, zajęte są 1362 z 1962 łóżek covidoych. Z 207 respiratorów dla zakażonych pacjentów 167 jest zajętych.

Według danych resortu zdrowia z piątku w Małopolsce zanotowano ponad 1,3 tys. nowych zakażeń.

Pandemia koronawirusa. Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Szczepienia w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera. Łódź, 12 lutego 2021W przyszłym tygodniu spora dostawa szczepionek do Polski

PAP, Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: