W przyszłym tygodniu do Polski dotrze spora dostawa szczepionek przeciwko COVID-19

W przyszłym tygodniu do Polski trafi ponad 660 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19. W całym II kwartale do kraju ma zostać dostarczonych półtora mln dawek - wynika z danych kancelarii premiera.

Kolejna duża dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 do Polski odbędzie się w przyszłym tygodniu. Trafi do nas 387 tys. szczepionek Pfizera, 210 tys. dawek Moderny i 65 tys. dawek AstryZeneki. Łącznie to ponad 660 tys. szczepionek przeciwko COVID-19 - wylicza RMF FM.  Najwcześniej, bo już w poniedziałek, do kraju dotrą preparaty Pfizera.

Wrocław. Policja blokuje wejścia do klubów podczas kontroli Sanepidu Dr Rajewski: Osoby młode muszą zrozumieć, że nie są nieśmiertelne

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

W II kwartale większe dostawy szczepionek

Według zapowiedzi kancelarii premiera w sumie w II kwartale roku do Polski ma dojechać nawet 15 mln dawek szczepionek. Zwiększanie dostaw rozpocznie się od kwietnia. Z ustaleń dziennikarzy radia wynika, że najwięcej szczepionek w II kwartale ma dostarczyć AstraZeneka - 6 mln 700 tys. dawek. Na drugim miejscu jest Pfizer, który deklaruje 3 mln 4 tys. dawek, następnie Moderna - 2 mln 900 tys. dawek. Z kolei Johnson & Johnson od maja planuje dostarczyć 2,5 mln szczepionek jednodawkowych.

Jeżeli do końca czerwca do Polski trafi 15 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19, to tempo szczepień zwiększy się trzykrotnie. 

Jeśli obietnice producentów ziszczą się, będziemy mogli szczepić pięć milionów osób miesięcznie

- mówi w RMF FM osoba z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koronawirus w Polsce

W piątek Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 18 775 kolejnych zakażeń koronawirusem. Jest to wzrost o 2 946 w stosunku do ubiegłego piątku. Najwięcej nowych przypadków było w województwie mazowieckim. Do tej pory w Polsce wykonano 4 391 256 szczepień przeciwko COVID-19. Dwie dawki szczepionki otrzymały 1 555 400 osób - wynika z raportu szczepień.

Bartosz Arłukowicz Bartosz Arłukowicz: Rząd popełnił krytyczny błąd w walce z pandemią

Więcej o: