Nowe obostrzenia na Pomorzu. Od soboty 13 marca zamknięte m.in. hotele, kina i galerie handlowe

Od soboty 13 marca na Pomorzu zaczną obowiązywać nowe obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. Jednocześnie przedłużony został lockdown na Warmii i Mazurach. Zaostrzony rygor sanitarny będzie obowiązywał do 28 marca. Wejdzie w życie również istotna zmiana dotycząca nauczania hybrydowego dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

Nowe obostrzenia są wynikiem zaostrzającej się trzeciej fali epidemii. Rząd alarmuje, iż liczba zajętych łóżek oraz respiratorów w szpitalach nieustannie wzrasta, w związku z czym uruchomione zostaną kolejne szpitale rezerwowe w dziewięciu województwach, a w kolejnych regionach stopniowo wprowadzany jest lockdown. Obecnie objęte zostały nim Warmia i Mazury, a od soboty także Pomorze. Z kolei od poniedziałku 15 marca również woj. mazowieckie oraz lubuskie. 

Koronawirus. Nowe obostrzenia dla województwa pomorskiego 

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

Rząd stopniowo wprowadza lockdown w kolejnych województwach. Zaostrzone rygory sanitarne od soboty 13 marca będą obowiązywały już w województwie warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. Jakie zmiany wejdą w życie? Swoją działalność zmuszone będą zawiesić:  

  • baseny (z wyjątkiem basenów w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
  • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Adam Niedzielski na konferencji 11.03 Rząd zamyka kolejne województwa. Lockdown w woj. mazowieckim i lubuskim

Dodatkowo zajdzie zmiana dotycząca nauczania w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Do tej pory na Warmii i Mazurach dzieci uczyły się wyłącznie w trybie zdalnym. Od poniedziałku 15 marca w tym regionie oraz na Pomorzu dzieci będą pobierały naukę w trybie hybrydowym, czyli mieszanym.  

W czterech województwach wprowadzono edukację hybrydową. Na czym ma polegać? W czterech województwach wprowadzono edukację hybrydową. Na czym ma polegać?

Nowe obostrzenia. Lockdown czeka też województwo mazowieckie i lubuskie 

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od poniedziałku 15 marca w kolejnych dwóch województwach wprowadzony zostanie lockdown - na Mazowszu oraz w woj. lubuskim. Zaostrzone rygory sanitarne pozostaną ważne przynajmniej do 28 marca. 

Agencja Rezerw Strategicznych ma wyposażyć mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego w maseczki ochronne. Do wojewodów ma trafić łącznie ok. 15 mln maseczek, w kolejnych tygodniach mają być one sukcesywnie dostarczane także do kolejnych województw. 

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Zdrowia w ciągu ostatniej doby odnotowanych zostało kolejnych 18 775 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej, bo aż 3 073 pochodzi z województwa mazowieckiego. 

Więcej o: