AstraZeneca zmniejszyła dostawy szczepionek do Polski. Co z harmonogramem szczepień?

Do Polski dotrze znacznie mniej szczepionek firmy AstraZeneca, niż zostało to wcześniej zaplanowane. Koncern zmniejszył liczbę dostaw do Unii Europejskiej, co może wpłynąć na i tak już napięty harmonogram szczepień w krajach członkowskich. Jakie konsekwencje odczujemy?

Zgodnie z umową z UE AstraZeneca zobowiązała się do dostarczenia 27 krajom 180 mln dawek w okresie od kwietnia do czerwca, co miało dać łącznie 300 mln dawek od grudnia. Już na początku roku koncern zapowiedział, że w drugim kwartale będzie mógł dostarczyć jedynie 90 milionów dawek, czyli połowę pierwotnie zakontraktowanej ilości.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada

25 lutego szef koncernu AstraZeneca, Pascal Soriot, obiecał Parlamentowi Europejskiemu, że spróbuje dostarczyć do UE 40 mln dawek do końca marca, jak wynika z informacji, które podaje "Reuters". Jednak już 24 lutego koncern oszacował prognozę dostaw do Unii Europejskiej na 34 mln dawek w okresie od stycznia do końca marca - pisze onet.pl.

Dworczyk: zespół zrobi wszystko, żeby mniejsze dostawy nie odbiły się na planie szczepień

 W nocy otrzymaliśmy informację, że do końca marca do Polski dotrze mniej o 550 tys. szczepionek firmy AstraZeneca

- mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Podczas piątkowej konferencji prasowej zapewniał, że zespół, który realizuje program szczepień, zrobi wszystko, aby zaplanowany harmonogram szczepień nie odczuł zmniejszonej liczby dostaw.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która zajmuje się logistyką, zrobi wszystko, żeby jak najmniej zawirowań w dostawach było, ale prosimy też o zrozumienie, jeśli nastąpiłoby opóźnienie lub przesunięcia w terminach wizyt pacjentów

- dodał.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 18 775 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło z powodu COVID-19 75 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 276.

Liczba osób w szpitalach jest największa od 16 grudnia i wynosi 19 102 osoby, a prawie 300 tysięcy osób jest objętych kwarantanną.

Łączna liczba zakażeń w Polsce to już 1 868 297, a zgonów 46 724.

Więcej o: