Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Johnson&Johnson. Pierwsze dawki w przyszłym miesiącu

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Johnson&Johnson. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla autoryzacji dała Europejska Agencja Leków uznając, że preparat jest bezpieczny i może być podawany osobom powyżej 18 roku życia.

"Więcej bezpiecznych i skutecznych szczepionek jest dostarczanych na rynek" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Dodała, że zgodnie z umową możliwe będzie zaszczepienie dwustu milionów osób w tym roku. Koncern Johnson&Johnson ma w sumie dostarczyć tyle dawek szczepionek do Unii do grudnia. Jest też możliwość dokupienia kolejnych 200 milionów dawek.

Johnson&Johnson to czwarta firma, która otrzymała zgodę na sprzedaż w Unii szczepionek przeciw COVID-19. Jako pierwsze autoryzację uzyskały BioNTech i Pfizer, następnie Moderna i AstraZeneca. Preparaty amerykańskiego koncernu różnią się od trzech poprzednich, bo wystarczy tylko jedna dawka, a poza tym szczepionki można przechowywać w lodówce.

Europejska Agencja Leków poinformowała, że po dogłębnej analizie panel ekspertów uznał, że szczepionki Johnson&Johnson spełniają kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Szefowa agencji Emer Cooke napisała w oświadczeniu, że dzięki pozytywnej ocenie szczepionek Johnson&Johnson zwiększają się możliwości Unii walki z pandemią, a tym samym ochrony życia i zdrowia Europejczyków.

Pierwsze preparaty amerykańskie koncernu kraje członkowskie mają otrzymać w przyszłym miesiącu. Wciąż nie wiadomo co z dostawami w drugim kwartale, bo z doniesień agencyjnych wynika, że amerykański koncern może mieć problem z planowanymi dostawami.

Zobacz wideo Czas między przyjęciem dwóch dawek szczepionki ma zostać wydłużony według zaleceń rady medycznej
Więcej o: