Rząd zamyka kolejne województwa. Lockdown w woj. mazowieckim i lubuskim. Możliwość obostrzeń ogólnopolskich

Rząd podjął decyzję dot. kolejnych regionów. Lockdown zostaje wprowadzony w woj. mazowieckim i woj. lubuskim.

W czwartek podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd podjął decyzję o wprowadzeniu lockdownu w kolejnych województwach. - Wprowadzamy analogiczne rozwiązania, jak w woj. warmińsko-mazurskim i woj. pomorskim, również w woj. mazowieckim i lubuskim - powiedział polityk.

Co to oznacza? Zamknięte zostają hotele, obiekty sportowe, baseny, galerie sztuki, teatry, kina, zostaje wprowadzone ograniczenie działalności galerii handlowych. Nauczanie w klasach 1-3 szkół podstawowych będzie prowadzone w trybie hybrydowym. Obostrzenia będą obowiązywały od poniedziałku 15 marca do 28 marca.

- Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii. (...) Prowadzimy wewnętrznie dyskusje nad tym, czy ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie decyzji ogólnopolskich, czy dopuszczać jeszcze regionalizację. Zdecydowaliśmy się w tej chwili na obostrzenia w tych dwóch regionach, ale rzeczywiście jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni pojawi się sytuacja, że te obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski - powiedział szef resortu zdrowia.

Wcześniej podobne obostrzenia wprowadzono w woj. warmińsko-mazurskim. Od soboty lokalny lockdown obowiązywać będzie również w woj. pomorskim.

Ponad 21 tys. nowych zakażeń

W czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało, że stwierdzono 21 045 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu - 3 756. To najwyższa dzienna liczba nowych przypadków od początku tego roku. Zmarło 375 chorych.

Zobacz wideo Biznes od roku walczy z pandemią. Jakich rozwiązań szukają firmy?
Więcej o: