Brazylia w środę zarejestrowała rekord zgonów spowodowanych COVID-19. Liczba ta wynosi 2286 osób, jak podało Ministerstwo Zdrowia. Całkowita liczba ofiar pandemii to 270 656 i jest to drugi najwyższy wskaźnik na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych.
Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w Brazylii. Stanowi trzeźwe przypomnienie o zagrożeniu, które się odnawia: obszary, które były mocno dotknięte przez wirusa w przeszłości, dziś nadal są podatne na infekcję
- powiedziała Carissa Etienne, dyrektor Pan American Health Organization, jak donosi Reuters. PAHO wezwała do podjęcia bardziej radykalnych środków ochrony zdrowia publicznego.
W 22 z 26 stanów Brazylii obłożenie na OIOM przekroczyło 80 proc. Jak informuje "CNN", w stanie Rio Grande do Sul pacjenci muszą stać w kolejkach i czekać na łóżka, ponieważ obłożenie przekracza 103 proc. Sąsiedni stan Santa Catarina przekroczył już 99 proc. obłożenia. Służba zdrowia jest na skraju upadku, liczba przypadków rośnie w całym stanie.
Lekarze twierdzą, że sytuacji, z jaką dziś mierzy się kraj, można było uniknąć, gdyby nie spotkania towarzyskie i brak lockdownu.
Sam prezydent Jair Bolsonaro nawoływał jednak ludzi do normalnego życia i "niepoddawania się panice", a pracownikom rolnym, którzy w zeszłym tygodniu wzięli udział w dużych imprezach, gratulował, że nie zostali w domu jak tchórze.
Przestańcie być maminsynkami, wystarczy już jęków, jak długo będziecie płakać? Musimy stawić czoła problemom, z poszanowaniem dla osób starszych, chorych i z przewlekłymi chorobami. Ale co będzie z Brazylią, jeśli wszyscy się zatrzymamy?
- powiedział i dodał, że ma moc, by ogłosić narodowy lockdown, ale tego nie zrobi, jak pisze CNN
W poniedziałek Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii, wziął udział w rozmowie video z przedstawicielami koncernu Pfizer i potwierdził kupno szczepionek. Bolsonaro wcześniej zlekceważył pogłoski o dużej transmisji nowej mutacji wirusa i zakwestionował pośpiech w prowadzeniu akcji szczepień, pisze Reuters.
Władze stanu Sao Paulo potwierdziły natomiast w środę na konferencji prasowej, że szczepionka przeciwko koronawirusowi, którą opracowała chińska firma Sinovac, jest skuteczna w walce z wariantem P1, z którym mierzy się Brazylia.