Jest rozporządzenie - nowe zasady kwarantanny i noszenia masek. Wiadomo, co ze szczepieniami ozdrowieńców

Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa - to jedna ze zmian przewidzianych w opublikowanej w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych.
Zobacz wideo Pandemia potęguje patologie. „Przemoc domowa to palący problem”

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Większość jego przepisów zacznie obowiązywać od czwartku.

Koronawirus w Polsce. Wiadomo co ze szczepieniem ozdrowieńców

Nowa regulacja przewiduje, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

"Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki" - wyjaśniono w uzasadnieniu rozporządzenia.

Dodano jednak przepisy przejściowe, które przewidują, że ozdrowieńcy, którym już wystawiono skierowanie na szczepienie, będą mogli mu się poddać bez konieczności odczekania trzech miesięcy.

Zmiany dotyczą również kolejności szczepień przeciw COVID-19. Uprawnione do szczepień w ramach etapu I będą osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto jeszcze leczenia, jak również biorcy przeszczepu oczekujący na przeszczepienie.

Michał DworczykCo z kalendarzem szczepień? Dworczyk: 11 marca rusza kolejna rejestracja

Nowe zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa dla osób ze schorzeniami m.in. neurologicznymi

Wprowadzono również dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust - od czwartku maseczki nie będą musiały nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

W rozporządzeniu zapisano, że od 13 marca województwo pomorskie będzie zakwalifikowane jako obszar szczególnego narażenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wynika to z dużej liczby zakażeń wśród mieszkańców tego regionu. Obszarem szczególnego narażenia nadal pozostaje również województwo warmińsko-mazurskie.

Goławska o niepożądanych odczynach: 2172 po szczepionce Pfizer, 49 po Modernie, 1446 po AstraZenecaMinisterstwo o niepożądanych odczynach. Najwięcej po szczepionce Pfizera

Nowelizacja wprowadza przepis, zgodnie z którym kwarantanny (również po przekroczeniu granicy) nie będą musieli odbywać ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Ponadto nowe przepisy przewidują między innymi, że z usług hotelarskich będą mogły korzystać osoby zdające lub organizujące egzamin końcowy na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.

Autorka: Olga Zakolska/ozk/ joz/ PAP

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl.

Więcej o: